RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Limit wiernych w kościołach. Premier: Podjęliśmy decyzję

Limit osób w kościele – premier Morawiecki zapowiada zmiany (fot. Shutterstock)
Limit osób w kościele – premier Morawiecki zapowiada zmiany (fot. Shutterstock)

Podjęliśmy decyzję, żeby w kościołach od przyszłego tygodnia było więcej wiernych; chcemy, żeby była wypełniona połowa miejsc – poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. O poluzowanie restrykcji w kontekście zgromadzeń religijnych apelował w ostatnich dniach przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Lista obostrzeń w czerwcu. Jest nowe rozporządzenie

Nowe obostrzenia w czerwcu. Na stronach rządu opublikowano projekt zmian rozporządzenia ws. restrykcji epidemicznych. Zakłada umożliwienie...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Arcybiskup Gądecki wystosował w niedzielę list do premiera, w którym wyraził stanowczy sprzeciw wobec dalszego ograniczania prawa wiernych do publicznego wyznawania i praktykowania wiary. Dodał, że smutkiem napawa go fakt zachowania obostrzeń w kościołach, podczas, gdy w większości obszarów życia społecznego i gospodarczego obostrzenia zostały zmniejszone.

Do tej pory w świątyniach nadal obowiązuje limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych. Ma się to jednak zmienić.

Morawiecki: Limit osób w kościele będzie zmieniony


W poniedziałek szef rządu odnosząc się do tej kwestii ogłosił, że od przyszłego tygodnia w kościołach będzie mogło przebywać więcej wiernych. Jak wyjaśnił, plan zakłada, że zajęta będzie mogła być połowa miejsc w świątyniach.

Morawiecki powiedział, że przedstawiciele rządu są w kontakcie z Episkopatem i prowadzone są rozmowy. "W wyniku tych dyskusji z ostatnich kilku dni podjęliśmy rzeczywiście decyzję, żeby - podobnie jak to jest w innych miejscach - te święte dla Polaków miejsca, jakim są kościoły także mogły być nawiedzane w większych grupach osób. Dlatego ta decyzja, która będzie obowiązywała od najbliższego tygodnia dotyczy właśnie również kościołów" - zaznaczył premier. – Mogę dzisiaj powiedzieć, że chcemy rzeczywiście doprowadzić do tego, żeby połowa miejsc w kościołach, tak jak to było rok temu, mogła być wypełniana – oświadczył szef rządu i zapewnił, że jego gabinet jest w kontakcie z Episkopatem i prowadzone są rozmowy.

Szczegóły mają zostać przedstawione w czwartek – dodał Mateusz Morawiecki.

Zobacz także: Harmonogram luzowania obostrzeń do końca sierpnia. Konferencja rządu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej