RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Kto może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego? ZUS przypomina

ZUS przypomina o dodatkowym zasiłku opiekuńczym (fot. Shutterstock)
ZUS przypomina o dodatkowym zasiłku opiekuńczym (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Rodzice uczniów do ukończenia lat ośmiu i dzieci niepełnosprawnych mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 25 czerwca – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS: rośnie zainteresowanie bonem turystycznym

Rośnie zainteresowanie programem Polski Bon Turystyczny, który jest formą wsparcia dla rodzin oraz branży turystycznej w związku z trudną sytuacją...

zobacz więcej

ZUS w komunikacie zwraca uwagę, że dodatkowy zasiłek można otrzymać w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19.

Świadczenie przysługuje także w razie niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego i inną placówkę oświatowa z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do ukończenia 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Czytaj także: Rośnie liczba L4 z powodu zaburzeń psychicznych, w tym depresji

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej