RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejna rezolucja PE przeciw Polsce. Deputowani grożą Komisji Europejskiej

Europosłowie, także z naszego kraju, grożą Komisji Europejskiej, że jeśli nie zablokuje Polsce środków z Funduszu Odbudowy, zaskarżą KE do TSUE i zgłoszą wobec niej wniosek o wotum nieufności. Przygotowali projekt rezolucji w tej sprawie, w której domagają się uruchomienia tzw. procedury „pieniądze za praworządność”. „Tradycja targowicka niestety ciągle silna” – komentuje Patryk Jaki.

PE przyjął rezolucję ws. ogłoszenia Unii Europejskiej „strefą wolności LGBTIQ”

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję w sprawie ogłoszenia Unii Europejskiej „strefą wolności LGBTIQ”. Została przygotowana przez...

zobacz więcej

Projekt rezolucji przygotowały największe grupy w Parlamencie Europejskim. Europosłowie kierowanej przez Donalda Tuska Europejskiej Partii Ludowej, partii Odnowić Europę, a także frakcje centrolewicy oraz Zielonych zamierzają zaskarżyć Komisję Europejską za „sabotowanie pieniędzy za praworządność”. Powodem jest to, że pieniądze z Funduszu Odbudowy mają otrzymać – prócz pozostałych państw UE – także Polska i Węgry.

Projekt rezolucji PE przeciwko Polsce


Zapisy projektu rezolucji udostępnił na Twitterze europoseł Patryk Jaki, oburzony zaangażowaniem w możliwość odebrania Polsce unijnyc funduszy deputowanych z naszego kraju. Pod dokumentem podpisana jest m.in. europosłanka Sylwia Spurek.

„Parlament Europejski ubolewa, że Komisja Europejska nie odpowiedziała na wnioski PE do dnia 1 czerwca 2021 roku i nie uruchomiła procedury określonej w rozporządzeniu o warunkowości praworządnościowej (tzw. „pieniądze za praworządność” – red.) w najbardziej oczywistych przypadkach naruszeń praworządności. Europarlament zobowiązuje swego przewodniczącego, by wezwał Komisję do wypełnienia swych zobowiązań wynikających z niniejszego rozporządzenia. Europarlament, aby być przygotowanym, w międzyczasie niezwłocznie rozpocznie niezbędne przygotowania do ewentualnego postępowania sądowego przeciwko Komisji” – czytamy w jednym z punktów projektu rezolucji. W ubiegłym tygodniu zapowiadano, że projekt ma być poddany pod głosowanie w środę.

Zobacz także: „Praworządność” wg UE. Hiszpański ekspert: To powinno niepokoić nie tylko Węgry i Polskę

To kolejny etap zaogniającego się sporu między częścią przeciwnych Polsce frakcji w PE a Komisją Europejską kierowaną przez Ursulę von der Leyen, której teraz otwarcie grożą wnioskiem o wotum nieufności i pozwem do TSUE.

„Tradycja targowicka, czyli wzywanie polityków z innych państw, instytucji do interwencji we własnej ojczyźnie i zabierania suwerenności oraz środków niestety ciągle silna” – komentuje na Twitterze Patryk Jaki. Pozew przeciwko Komisji Europejskiej, w którego przygotowanie zaangażowana jest m.in. europosłanka Róża Thun, opisywaliśmy na portalu tvp.info pod koniec maja. Parlamentarzystka opublikowała wówczas oświadczenie.
teraz odtwarzane
Róża Thun chce pozwać Komisję Europejską. Bo nie ukarała Polski

Zobacz także: Poradnik dla prostytutek. Seksskandal z posłami lewicy w tle

źródło:
Zobacz więcej