SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Prezydent Duda złożył życzenia urodzinowe sławnemu aktorowi

Andrzej Duda złożył życzenia Piotrowi Fronczewskiemu (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Andrzej Duda złożył życzenia Piotrowi Fronczewskiemu (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia aktorowi Piotrowi Fronczewskiemu z okazji jego 75. urodzin. Prezydent życzył jubilatowi kolejnych znakomitych ról.

Para prezydencka z życzeniami na Dzień Dziecka. „Świat znajdzie się w waszych rękach”

Życzymy, byście mogli zawsze liczyć na troskę i życzliwość rodziców; niech wasze domy będą bezpieczną, pełną miłości przystanią – podkreślił...

zobacz więcej

„Niech ten jubileusz ożywi wiele miłych wspomnień i przyniesie Panu jak najwięcej satysfakcji z Pańskich wybitnych dokonań. Niech opromienią go liczne dowody żywej sympatii oraz uznania dla Pana aktorskiego kunsztu i fascynującej osobowości artystycznej” napisał prezydent Andrzej Duda.

Przypomniał również, że Piotr Fronczewski wcielił się w blisko dwieście dziewięćdziesiąt ról w teatrze, filmie, radiu, telewizji i na estradzie. Wielokrotnie występował również jako interpretator poezji, klasycznej prozy i piosenki.

„Pełne zaangażowanie i najwyższy profesjonalizm, z jakim od dziesięcioleci wykonuje Pan swój zawód, wymagają nie tylko miłości i szacunku wobec sztuki, nie tylko pragnienia, aby podtrzymać jedyną w swoim rodzaju relację z publicznością, ale też niespożytych sił ciała i umysłu” – czytamy w liście prezydenta do Piotra Fronczewskiego.

Andrzej Duda dodał, że wraz z innymi miłośnikami talentu aktora czeka na kolejne jego kreacje aktorskie.

Piotr Fronczewski urodził się w Łodzi w 1946 r. Od 1968 r. jest związany z warszawską sceną teatralną, a od 1991 r. występuje w Teatrze Ateneum.

Znany jest ze swoich ról w Kabarecie „Pod Egidą” i Kabarecie Olgi Lipińskiej, a także z licznych ról filmowych, między innymi w „Kung-fu”, „Hallo, Szpicbródka”, „Lata dwudzieste lata trzydzieste”, „Konsul”, „Ziemia obiecana”, „Akademia Pana Kleksa”, „Podróże Pana Kleksa” oraz w serialach „Lalka”, „Polskie drogi”, „Tajemnica Enigmy”, „Królowa Bona”, „07 zgłoś się” i „Rodzina zastępcza”. W latach 80. dał się również poznać jako wokalista, wydając albumy pod pseudonimem „Franek Kimono”.

źródło:

Zobacz więcej