RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ruszyły nagrania do filmu „Indiana Jones 5”. Są pierwsze zdjęcia z planu

Kadr z planu „Indiany Jones 5” (fot. Forum/Backgrid UK/TERRY BLACKBURN / BACKGRID)
Kadr z planu „Indiany Jones 5” (fot. Forum/Backgrid UK/TERRY BLACKBURN / BACKGRID)

Po latach przygotowań do nakręcenia piątej części serii o przygodach Indiany Jonesa w końcu zaczęto prace na planie. Zdjęcia do filmu reżyserowanego przez Jamesa Mangolda ruszyły pod koniec ubiegłego tygodnia w North York Moors. Ekipa kręciła sceny m.in. na leżących tam torach kolejowych. Z pierwszych zdjęć z planu piątej części serii o Indianie Jonesie wynika, że w filmie możemy zobaczyć postać odmłodzonego cyfrowo Harrisona Forda.

Odnaleziony obraz Matejki na aukcji. „To niewątpliwa sensacja”

Obraz „Święty Stanisław karcący Bolesława Śmiałego” Jana Matejki, który przez lata uznawano za zaginiony, zobaczyć można na wystawie w DESA Unicum...

zobacz więcej

Według wcześniejszych spekulacji, akcja filmu o roboczym tytule „Indiana Jones 5” ma rozgrywać się w latach 60. Niepotwierdzone plotki dotyczące fabuły filmu wskazywały, że przeciwnikami Indiany Jonesa po raz kolejny będą naziści, którzy tym razem staną do wyścigu o podbój Księżyca.

To tylko spekulacje, które niekoniecznie muszą znaleźć odzwierciedlenie w rzeczywistości. Ale pierwsze zdjęcia z planu filmu potwierdzają, że faktycznie zobaczymy w nim nazistów.

Choć 78-letniego Harrisona Forda, który wciela się w postać Indiany Jonesa, nie było na planie filmu, pojawił się na nim kaskader do złudzenia przypominający aktora. Wziął on udział w kręconej po zmroku scenie wypadku motocyklowego.

Podczas jednego z ujęć okazało się, że nosi na twarzy maskę młodego Harrisona Forda. Jeśli wziąć pod uwagę także widoczne na planie rekwizyty, m.in. pociąg, na którym widoczna jest swastyka, można domniemywać, że kręcone były sceny retrospekcji.

Triumf tancerza z Ukrainy. Artem Rybalchenko zwycięzcą konkursu „Młody Tancerz Roku 2021”

Pochodzący z Ukrainy tancerz Artem Rybalchenko został zwycięzcą konkursu „Młody Tancerz Roku 2021”. Do finału rywalizacji o prestiżowe trofeum...

zobacz więcej

Tło akcji – II wojna światowa


Indiana Jones stawiał czoła nazistom w dwóch z czterech poprzednich filmów serii. Po raz pierwszy w „Poszukiwaczach zaginionej Arki”, później w „Ostatniej krucjacie”.

W tej ostatniej można go już było zobaczyć na motocyklu z koszem łudząco podobnym do tego z planu „Indiany Jonesa 5”. Akcja „Ostatniej krucjaty” rozgrywała się w 1938 r. Wiele wskazuje na to, że akcja piątej odsłony częściowo rozgrywać się będzie w trakcie II wojny światowej. Wiadomo, że Indiana Jones służył w niej jako żołnierz.

Inny plan filmu zorganizowany został na terenie nawiedzonego zamku Bamburgh leżącego w angielskim hrabstwie Northumberland. Według doniesień „The Sun”, filmowców nastraszyła tam słynna Różowa Dama.

Premiera filmu „Indiana Jones 5” zaplanowana została na 29 lipca 2022 r. To pierwsza odsłona serii, której nie reżyseruje Steven Spielberg. W rolach głównych, obok Harrisona Forda, wystąpią w niej Phoebe Waller-Bridge, Mads Mikkelsen, Thomas Kretschmann, Boyd Holbrook oraz Shaunette Renee Wilson.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej