RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Dzień napaści ZSRR na Polskę nowym świętem narodowym Białorusi

Łukaszenka podpisał dekret (fot.  PAP/CAF;  Valery Sharifulin\TASS via Getty Images)
Łukaszenka podpisał dekret (fot. PAP/CAF; Valery Sharifulin\TASS via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Alaksandr Łukaszenka podpisał dekret o wprowadzeniu nowego święta - Dnia Jedności Narodowej. Będzie on obchodzony 17 września, który jest oficjalnie uważany za dzień „zjednoczenia Białorusi Zachodniej z białoruską SRR, będącą częścią ZSRR”.

Ekspert OSW o „czarnej kasie” Łukaszenki. Co jest ciosem w reżim?

Dziennikarze białoruskiego opozycyjnego medium Nexta opublikowali drugą część filmu „Złote dno: w cieniu dyktatora”, w którym ujawniają wyniki...

zobacz więcej

17 września 1939 r. wschodnie ziemie II RP zostały zaatakowane przez ZSRR, a następnie włączone do sowieckiej Białorusi. Na Białorusi do dzisiaj oficjalna historiografia określa te wydarzenia jako przyłączenie ziem zachodniej Białorusi do Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (ZSRR).

Dekret wprowadzający nowe święto, Dzień Jedności Narodowej, podpisał Alaksandr Łukaszenka. Nie będzie on dniem wolnym od pracy.

„Dzień ten stał się aktem historycznej sprawiedliwości dla narodu białoruskiego - rozdzielonego wbrew jego woli w 1921 r. na mocy pokoju ryskiego - i na zawsze utrwalił się w narodowej tradycji historycznej” - podano w komunikacie, cytowanym przez agencję BiełTA.

Atak ZSRR na Polskę


Związek Radziecki zaatakował wschodnie tereny Polski 17 września 1939 r. na mocy ustaleń paktu Ribbentrop-Mołotow z Niemcami, które uderzyły na Polskę od zachodu siedemnaście dni wcześniej.

Historiografia radziecka przekonywała, że 17 września 1939 r. Armia Czerwona rozpoczęła „wyzwalanie terenów zachodniej Białorusi i Ukrainy”.

W czerwcu 1941 r. Niemcy zaatakowały Związek Radziecki. Ta część II wojny światowej (1941-1945), w której walczyły ze sobą te dwa kraje, jest nazywana w Rosji, na Białorusi i większości krajów byłego ZSRR Wielką Wojną Ojczyźnianą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej