RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Francuscy eksperci nie wykluczają czwartej fali pandemii

Czwarta fala pandemii we Francji może być spokojniejsza, mimo różnych wariantów koronawirusa (fot. Pascal Le Segretain/Getty Images)
Czwarta fala pandemii we Francji może być spokojniejsza, mimo różnych wariantów koronawirusa (fot. Pascal Le Segretain/Getty Images)

Szef doradzającej rządowi Rady Naukowej prof. Jean-Francois Delfraissy spodziewa się we Francji spokojnego lata, ale nie wyklucza na początku roku szkolnego czwartej fali pandemii koronawirusa z wariantem indyjskim. Zdaniem naukowca przebiegnie ona jednak spokojniej dzięki szczepieniom.

Kilka tysięcy pacjentów z COVID-19 na francuskich oddziałach intensywnej terapii

W ciągu ostatniej doby na francuskie oddziały intensywnej terapii przyjęto 470 chorych z COVID-19. Liczba pacjentów leczonych w ten sposób wzrosła...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Nie martwię się, czy Francuzi będą rozsądni, jeśli uda nam się utrzymywać dystans społeczny i nosić maseczki również na zewnątrz przynajmniej do 30 czerwca – powiedział prof. Delfraissy w stacji RTL. Ocenił jednak, że „będzie trudno przypilnować noszenie maseczki” po tej dacie.

– Przy takiej dynamice szczepień powinniśmy mieć lato, które minie w raczej zadowalających warunkach – dodał.

Zdaniem naukowca czwarta fala koronawirusa we wrześniu, październiku „będzie bardzo różna od pierwszych, bo mamy szczepienia”.

Prof. Delfraissy podkreślił, że szczepionki na koronawirusa są efektywne w przypadku wariantu indyjskiego, więc nawet jeśli zastąpi on jesienią wariant brytyjski, dominujący teraz we Francji, nie spowoduje tak trudnej sytuacji, jak w przypadku pierwszych trzech fal pandemii w tym kraju.

Mutacja Delta. We Francji rośnie liczba zakażeń

Francuskie służby zdrowia monitorują sytuację epidemiologiczną w departamencie Landy w regionie Nowa Akwitania, gdzie indyjski wariant koronawirusa...

zobacz więcej

Szef Rady Naukowej ujawnił też, że w marcu rok temu miała miejsce presja polityczna, aby covid leczyć hydroksychlorochiną. Lek ten został we Francji przez większość środowiska naukowego uznany za nieskuteczny w leczeniu infekcji koronawirusowych, choć niektórzy, jak m.in. prof. Didier Raoult, są zwolennikami leczenia tym preparatem, podkreślając jego niską cenę w porównaniu z innymi preparatami dostępnymi na rynku.

– Nie było nacisków rządu, ale odczuwałem presję lekarzy, lewicy i prawicy, aby podawać hydroksychlorochinę wszystkim – podsumował prof. Delfraissy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej