RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Gigantyczne odbicie. Wyniki państwowych spółek wystrzeliły

(fot.  Shutterstock/Mike Mareen)
(fot. Shutterstock/Mike Mareen)

Okres epidemii koronawirusa sprawił, że na większości światowych rynków mówiło się o stagnacji. Wyraźne wyhamowanie wcześniejszych trendów było widać także w Polsce. Tymczasem po pierwszym kwartale tego roku 15 czołowych państwowych firm wypracowało już 85 proc. zysków z całego 2020 roku. W sumie zarobiły ponad 9,5 mld zł.

Idzie drożyzna. Na świecie rosną ceny żywności

Żywność na świecie mocno drożeje. To dodatkowo napędza inflację, która pustoszy nasze portfele – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Wyliczany przez...

zobacz więcej

Liczba szczepień rośnie, a zakażeń – spada. Dzięki temu, że epidemia jest w odwrocie, gospodarka wraca na właściwe tory. Przekłada się to bezpośrednio na wyniki państwowych spółek, które notują właśnie najlepsze wyniki od kilku lat.

Jak wyliczył portal money.pl, liderami są PKN Orlen, PGNiG, KGHM i PKO BP. Wszystkie mogą bowiem pochwalić się zyskiem przekraczającym miliard złotych – a zanotowały kolejno ok. 1,9 mld, 1,7 mld, 1,3 mld i 1,2 mld zł na plusie.

Zobacz także:  Szturm na gastronomię. Analitycy pokazują dane o płatnościach kartami

„Po pierwszych trzech miesiącach tego roku pod kreską są tylko JSW i PKP Cargo” – czytamy. Choć zanotowały straty (188 mln zł i 71 mln zł) i tak były one znacznie mniejsze niż przed rokiem.

Na zielono świecą się z kolei wyniki PZU, Tauronu, PGE, Enei, Lotosu, Pekao, Grupy Azoty, GPW i PHN.

Obajtek o powodach sukcesu

Tusk kontra Trzaskowski. „Może dojść do bratobójczej walki”

Media spekulują na temat powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki. Oliwy do ognia dolał ostatnio sam były premier. – Powrót Donalda Tuska może...

zobacz więcej

Jak czytamy, numerem jeden jest koncern paliwowy Daniela Obajtka, który też najbardziej poprawił się względem pierwszego kwartału 2020. „Wtedy najmocniej ciążył wynikom państwowych spółek, notując ponad 2,2 mld zł straty. Teraz niewiele zabrakło do 1,9 mld zł zysku netto” – podkreślono.

– Bardzo dobre wyniki finansowe, wypracowane przez grupę Orlen w wyjątkowo trudnym otoczeniu rynkowym, potwierdzają zasadność przyjętych kierunków działania – komentował wcześniej Daniel Obajtek.

Zobacz także:  Zysk w górę o prawie 700 mln zł. PKO BP pochwaliło się wynikami finansowymi

„Grupa Orlen zakończyła pierwszy kwartał 2021 r. z zyskiem operacyjnym EBITDA wg LIFO na poziomie 2,4 mld zł i osiągnęła ok. 1,9 mld zł zysku netto. To m.in. efekt konsolidacji bardzo dobrego wyniku EBITDA Grupy Energa w wysokości 0,8 mld zł. Przychody wyniosły 24,6 mld zł” – pisano w komunikacie prasowym.

Orlen o łańcuchu dostaw

Ekolodzy z Czech chcą wstrzymać polski projekt. Chodzi o budowę wieży

Czescy ekolodzy coraz ostrzej sprzeciwiają się budowie wieży widokowej na szczycie Śnieżnika – najwyższego szczytu po polskiej stronie w Sudetach...

zobacz więcej

Dodano, że od momentu wybuchu pandemii PKN Orlen oraz spółki z Grupy podjęły szereg działań w związku z koniecznością dostosowania się do nieustannie zmieniających się warunków funkcjonowania, jak również w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się zarażeń COVID-19.

Jak podała grupa, w pierwszym kwartale wszystkie stacje paliw sieci Orlen pozostawały otwarte i nie występowały zakłócenia w żadnym z obszarów funkcjonowania Grupy. Nie wystąpiły również żadne istotne zaburzenia w działalności operacyjnej grupy na rynkach zagranicznych.

Zobacz także:  PKN Orlen podał wyniki za pierwszy kwartał 2020 r. Obajtek mówi o przyszłości

W ocenie grupy obecnie łańcuch dostaw zarówno w zakresie zakupu surowców i towarów, jak i w odniesieniu do wewnętrznych procesów logistycznych (m.in. dostaw paliw ciekłych z zakładu produkcyjnego na terminale paliw a następnie stacje paliw), jest niezagrożony.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej