RAPORT

Pogarda

Müller: Rząd Czech dostał mandat, aby zakończyć polubownie sprawę Turowa

Kopalnia węgla brunatnego Turów (fot. PAP/CTK Photo/Vit Cerny)
Kopalnia węgla brunatnego Turów (fot. PAP/CTK Photo/Vit Cerny)

Najnowsze

Popularne

Rząd czeski przyjął mandat negocjacyjny do tego, aby z polską stroną się porozumieć, aby zakończyć sprawę kopalni Turów polubownie – oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller.

Polska kopalnia zła, a czeskie i niemieckie dobre? Wszystko widać na mapie

TSUE nakazał Polsce wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów, z którą powiązane jest nawet 7 proc. produkcji energii elektrycznej kraju. Jak zauważa...

zobacz więcej

Müller w Programie Trzecim Polskiego Radia był pytany o kwestię skargi Czech do TSUE ws. kopalni węgla brunatnego Turów i zapowiedzi domagania się 5 mln euro kary dziennie za to, że Polska nie realizuje postanowienia TSUE o wstrzymaniu wydobycia w tej kopalni.

– Rozmowa premiera Mateusza Morawieckiego z premierem (Andrejem) Babiszem dotyczyła wycofania tej skargi w momencie podpisania porozumienia. Wczoraj rząd czeski przyjął mandat negocjacyjny do tego, by z polską stroną się porozumieć. Ma wytyczne negocjacyjne w tym zakresie i przechodzimy do finalizowania umowy – wskazał rzecznik polskiego rządu.

– Jednocześnie rozumiem to, że z przyczyn negocjacyjnych również czeski rząd korzysta z instrumentów prawnych, które przysługują mu w toku postępowania, ale generalnie rzecz biorąc dostał mandat negocjacyjny premier Babisz, aby zakończyć polubownie tę sprawę, to był element ustaleń rządu czeskiego – dodał Müller.

Hołownia zupełnie zmienia zdanie ws. kopalni Turów

Szymon Hołownia zmienił zdanie ws. kopalni Turów. Pod koniec maja lider Polski 2050 mówił, że Polska „musi wykonać” postanowienie TSUE. Teraz jest...

zobacz więcej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanej w maju decyzji nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.

Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

Premier Morawiecki poinformował pod koniec maja po rozmowach z premierem Babiszem, że obie strony są bliskie porozumienia, w wyniku którego „Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek do TSUE”. Szef rządu poinformował również, że Polska będzie współfinansować na kwotę do 45 mln inwestycje środowiskowe.

Z kolei Babisz zapowiedział wówczas, że rząd czeski nie wycofa skargi z TSUE, dopóki nie zostanie podpisana umowa z Polską.

Trwają prace nad ostateczną umową między stroną polską a czeską z udziałem m.in. przedstawicieli poszczególnych resortów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej