RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Cieszyński: E-usługi, kadry i dostęp do szybkiego internetu to kluczowe zadania cyfryzacji

Dalszy rozwój e-usług, kadry dla e-gospodarki i kontynuacja działań na rzecz dostępu do szybkiego internetu to kluczowe zadania cyfryzacji – zapowiedział nowy minister odpowiedzialny za informatyzację w KPRM Janusz Cieszyński.

Porozumienie G7 ws. opodatkowania gigantów cyfrowych. Reagują Facebook i Google

Ministrowie finansów państw G7 porozumieli się w sprawie minimalnej globalnej stawki podatku dochodowego od międzynarodowych koncernów. Na...

zobacz więcej

Janusz Cieszyński 8 czerwca objął funkcję sekretarza stanu w KPRM odpowiedzialnego za informatyzację. 2 czerwca został powołany na to stanowisko, zastępując ministra odpowiedzialnego za cyfryzację i pełnomocnika ds. cyberbezpieczeństwa Marka Zagórskiego. W latach 2018-20 był wiceministrem zdrowia.

Cieszyński w TVP Info pytany o priorytety jego pracy po powrocie do rządu wskazał na trzy obszary będące kontynuacją dotychczasowych działań. – Kluczowym zadaniem w ramach cyfryzacji będzie dalszy rozwój e-usług – mówił.

Jak powiedział, druga kwestia to kadry dla cyfrowej gospodarki. – Liczby o brakujących w Polsce informatykach są niedoszacowane, trudno wyobrazić sobie przedsiębiorstwa, które działają dziś bez wsparcia IT – ocenił Cieszyński.

Kurtyka: Przed nami nowe rozwiązania dla przemysłów energetyki przyszłości

Szef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreślił, że przekazane przed kilkoma dniami do konsultacji publicznych zmiany w prawie...

zobacz więcej

– Trzecia rzecz to kontynuacja w zakresie działań na rzecz dostępu do szybkiego internetu. Kończymy już podłączanie szkół, wciąż jednak jedna trzecia Polaków nie jest w zasięgu szybkiego internetu – zaznaczył minister.

Szef resortu cyfryzacji zapewnił, że zdaje sobie sprawę, iż obszary pozostałe na mapie białych plam zasięgu szybkiego internetu to „najtrudniejsze do podłączenia punkty i najtrudniejsza praca”.

Według Janusza Cieszyńskiego miniony rok udowodnił, że bez dostępu do szybkiego internetu niemożliwe byłyby e-szkoły ani praca zdalna.

Przeczytaj też: Szumowski o Cieszyńskim: Powinien mieć pomnik w każdej gminie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej