RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ten gen chroni przed ciężkimi objawami COVID-19. Nowe odkrycie

Odkryto gen, który u ludzi przechodzących COVID-19 bezobjawowo występuje częściej (fot. Shutterstock/Maksim Shmeljov)
Odkryto gen, który u ludzi przechodzących COVID-19 bezobjawowo występuje częściej (fot. Shutterstock/Maksim Shmeljov)

Brytyjscy naukowcy odkryli gen, który u ludzi przechodzących COVID-19 bezobjawowo występuje trzy razy częściej niż w ogólnej populacji. Osoby z tym genem są do pewnego stopnia chronione przed chorobą.

Jego gen może pomóc zwalczyć COVID-19. Bliżej do skutecznego leku

Białko kodowane przez gen odziedziczony po neandertalczykach może chronić przed ciężkim przebiegiem choroby COVID-19 - wykazały badania...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Badacze z Newcastle University porównali genetykę osób, które bezobjawowo przeszły infekcję koronawirusem i tych, u których rozwinęła się ciężka postać mimo braku wcześniejszych chorób współistniejących.

Skupili się przy tym na genach HLA kodujących związane z odpornością ludzkie antygeny leukocytarne. Zdaniem naukowców to dużo lepsze podejście od stosowanej wcześniej analizy całego genomu, w której wiele różnic może zostać pominiętych.

Jak pokazała analiza, jeden z genów HLA - HLA-DRB1*04:01 trzykrotnie częściej występuje u osób z bezobjawowym przebiegiem COVID-19. Częściej występuje np. na północy i zachodzie Europy.

„To ważne odkrycie, które może wytłumaczyć, dlaczego niektórzy ludzie łapią COVID-19, ale nie są chorzy” – mówi dr Carlos Echevarria, współautor badania opisanego w piśmie „HLA”.

Zobacz także: Lek na astmę pomaga chorym na COVID-19


„Może nas ono doprowadzić do opracowania genetycznych testów wskazujących, kto powinien mieć pierwszeństwo do przyszłych szczepionek. Na poziomie populacyjnym ważne jest, aby to wiedzieć. Jeśli wiele osób jest odpornych i będą one miały COVID-19 bez objawów, będą ryzykowały przeniesienie wirusa na innych” – dodaje.

Według ekspertów ten lek natychmiast zakończy pandemię COVID-19

Lek iwermektyna wykazuje duże, statystycznie istotne zmniejszenie ryzyka zachorowalności na COVID-19 i śmiertelności z powodu tej choroby –...

zobacz więcej

Naukowcy zwracają uwagę na wcześniejsze badania dotyczące relacji między genami HLA i różnymi chorobami. Np. stwardnienie rozsiane częściej występuje na północy. Wiązano to głównie z niedoborem witaminy D, ale jak się okazało, ryzyko rośnie u osób, które noszą gen DRB1*15:01, a występuje on właśnie częściej na wyższych szerokościach geograficznych.

„Podkreśla to złożone interakcje między środowiskiem, genami i chorobą. Wiemy, że niektóre geny HLA mają związek z poziomem witaminy D, a jej niski poziom to czynnik ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. Badamy głębiej to zagadnienie” – mówi jeden z autorów David Langton.

Zobacz także: Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała zezwolenie na stosowanie w nagłych wypadkach COVID-19 leku Sotrovimab

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej