SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Debiut polskiego reżysera nagrodzony w Nowym Jorku [WIDEO]

„Supernova” jest debiutem reżyserskim Bartosza Kruhlika (fot. kadr z filmu „Supernova”/mat.pras./Studio Munka-SFP)
„Supernova” jest debiutem reżyserskim Bartosza Kruhlika (fot. kadr z filmu „Supernova”/mat.pras./Studio Munka-SFP)

Debiut reżyserski Bartosza Kruhlika „Supernova” został zwycięzcą Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku i otrzymał główną nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego „Ponad granicami”.

TVP nominowana do prestiżowych nagród

zobacz więcej

16. edycja festiwalu zakończyła się w minioną niedzielę. Uhonorowany dramat społeczny Kruhlika z 2019 r. produkcji Studio Munka-SFP portal Filmweb.pl przedstawia jako opowieść o „znanym polityku powodującym wypadek drogowy, po którym matka i dwójka dzieci walczą o życie. Przybyła na miejsce policja usiłuje wyjaśnić okoliczności tragedii”.

Nagroda im. Elżbiety Czyżewskiej za rolę damską przypadała Zofii Domalik za udział w filmie „Wszystko dla mojej matki” w reżyserii Małgorzaty Imielskiej. Za kreację męską w „Bożym Ciele” jury festiwalowe wyróżniło Jana Komasę. Nagrodę publiczności otrzymał film Jacka Bromskiego „Solid Gold”.

Przerwa z powodu pandemii COVID-19


Widzowie imprezy w Nowym Jorku obejrzeli ze względu na odwołanie festiwal w minionym roku z powodu pandemii COVID-19 produkcje z lat 2019 i 2020. 16. edycję otworzył film „Śniegu już nigdy nie będzie” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta.

W programie znalazły się też „Sewat” Magnusa von Horna, który wchodzi na amerykańskie ekrany, „Szarlatan” i „Obywatel Jones” Agnieszki Holland. Miłośnicy animacji zobaczyli pełnometrażowy film Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.Tegoroczna impreza przebiegała w dwóch etapach. Od 26 do 29 maja projekcje prezentowano w Scandinavia House Theater na Manhattanie. Od 29 do 6 czerwca wszystkie filmy można było obejrzeć online.

Gościem festiwalu była Katarzyna Śmiechowicz występująca w „Solid gold”. Jej uczestnicy zobaczyli też nagrany wywiad z Agnieszką Holland.

Jury 16. edycji Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku przewodniczył amerykański aktor, laureat Złotego Globu Stacy Keach. Wystąpił on w takich produkcjach jak „Hemingway”, „Tragikomiczne wypadki z życia Titusa” i „Honeydripper”.

źródło:

Zobacz więcej