RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wtorek jeszcze pogodny, ale nadchodzą burze [PROGNOZA]

Jaka pogoda czeka nas we wtorek? (fot. Pexels)
Jaka pogoda czeka nas we wtorek? (fot. Pexels)

Wtorkowy poranek zapowiada się bardzo pogodnie. Nigdzie nie będzie padać, wiać będzie bardzo słaby wiatr. Lokalne opady deszczu mogą pojawić się dopiero po południu – wskazuje synoptyk IMGW Kamil Walczak.

Niedziela pogodna. Możliwe przelotne burze

Nad przeważającą część Europy sięga klin wysokiego ciśnienia znad Atlantyku, jedynie północny zachód, zwłaszcza rejon Islandii i częściowo...

zobacz więcej

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Zachodnia i Północna oraz częściowo Centralna jest w zasięgu wyżu z centrami nad Atlantykiem oraz w rejonie Bretanii i Morza Białego. Wschodnia część kontynentu znajduje się pod wpływem płytkich niżów znad zachodniej Rosji. Polska pozostaje w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia, tylko na wschodzie kraju zaznacza się wpływ niżu. Zalega ciepła masa powietrza polarnego morskiego.

We wtorek słońce wstanie wcześnie i wraz z nim bardzo szybko wzrośnie temperatura. Jak przekazał synoptyk IMGW, „już około godziny 9-10 w wielu miejscach przekroczy 20 stopni Celsjusza”.

Możliwy deszcz


W ciągu dnia pogoda będzie bardzo podobna do tej występującej od kilku dni. Na ogół będzie słonecznie, choć lokalnie wystąpią zachmurzenia ze słabymi opadami deszczu.

Nieco silniejsze opady deszczu będą na krańcach wschodnich. Popadać może też na południowym zachodzie i w centrum. Jednak jak zaznaczył Walczak, „będą to bardzo słabe i symboliczne opady”.

Będzie ciepło. Temperatura maksymalna wyniesie nawet 28 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie nad samym morzem. – Tam 18-19 stopni – przekazał synoptyk.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1005 hPa i będzie się wahać.

Od środy do piątku będzie umacniał swoje wpływy wyż znad Atlantyku. Napływ wilgotniejszego powietrza z zachodu spowoduje, że pojawi się więcej chmur, a przelotne opady deszczu będą występować już na obszarze całego kraju. We czwartek i piątek prognozowane są także burze, którym towarzyszyć będą intensywniejsze opady i północny wiatr osiągający w porywach 60 km/godz.

Temperatura powietrza kształtować się będzie od 20 do 26 stopni, tylko miejscami nad morzem i w rejonach podgórskich będzie około 18 stopni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej