RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Nielegalna imigracja a zielona karta. Ważna decyzja Sądu Najwyższego USA

USA zmagają się z kryzysem migracyjnym (fot. US Customs and Border Protection)
USA zmagają się z kryzysem migracyjnym (fot. US Customs and Border Protection)

Sąd Najwyższy USA orzekł jednomyślnie, że rząd może odmówić przyznania zielonych kart osobom przybywającym do kraju nielegalnie. Może się tak stać nawet jeśli chroni ich tymczasowo program zapobiegający w pewnych przypadkach deportacji.

Wiceprezydent USA do imigrantów: Nie przyjeżdżajcie

Krytykowana w USA za bierność wiceprezydent Kamala Harris spotkała się z prezydentem Gwatemali Alejandro Giammateim w ramach swojej pierwszej...

zobacz więcej

W imieniu sądu decyzję uzasadniła sędzia Elena Kagan. Pisała, że nadanie tymczasowo chronionego statusu (TPS) nielegalnym przybyszom nie uprawnia ich do otrzymania zielonej karty.

Jak przypomina telewizja CNN, będąca przedmiotem orzeczenia sprawa dotyczy Josego Sancheza i Sonii Gonzales, małżeństwa z New Jersey. Nielegalnie przekroczyli granicę pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, mają czworo dzieci.

Najmłodsze urodziło się w Stanach Zjednoczonych i ma obywatelstwo USA.

O status TPS wystąpili w 2001 r. po serii trzęsień ziemi w Salwadorze. Chroni on cudzoziemców przed wydaleniem z Stanów Zjednoczonych, jeśli w swojej ojczyźnie byli ofiarami konfliktów zbrojnych lub katastrof ekologicznych.

Rzeczniczka Bidena: Nie wiedzieliśmy o działaniach wobec prasy

Biały Dom nie wiedział o blokowaniu informacji na temat potajemnych prób resortu sprawiedliwości identyfikowania źródeł dziennikarzy w...

zobacz więcej

Odrzucony wniosek o zieloną kartę


Urząd ds. Obywatelstwa i Usług Imigracyjnych (CIS) odrzucił ich wniosek o zieloną kartę. Stwierdził, że nie mają do tego podstaw, bo nie wjechali do kraju legalnie i nigdy nie zostali formalnie przyjęci do USA.

Kagan uznała w uzasadnieniu orzeczenia sądu za bezsporne, że Sanchez wjechał do USA nielegalnie. Jak dodała „proste” zastosowanie prawa imigracyjnego wspiera decyzję rządu, by odmówić mu statusu legalnego, stałego rezydenta. Nie został bowiem legalnie zaakceptowany.

– Dlatego nie może być stałym mieszkańcem tego kraju – podsumowała sędzia.

– Decyzja jest nie tylko porażką tych imigrantów, którzy są pod tymczasową ochroną, a nie wjechali do Stanów Zjednoczonych zgodnie z prawem, ale także wzmacnia bariery, z którymi „dreamersi” będą musieli się zmierzyć, dopóki Kongres nie zapewni im ustawowej ścieżki do stałego legalnego statusu – ocenił analityk Sądu Najwyższego CNN Steve Vladeck, profesor University of Texas School of Law.

Według statystyk obecnie w Ameryce przebywa około 400 tys. osób ze statusem TPS. Tylko 85 tys. z nich otrzymało zieloną kartę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej