RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Euro 2020. Jest decyzja w sprawie Milika

Selekcjoner Paulo Sousa nie powoła nikogo w miejsce Arkadiusza Milika (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Selekcjoner Paulo Sousa nie powoła nikogo w miejsce Arkadiusza Milika (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Najnowsze

Popularne

Napastnik Arkadiusz Milik nie wystąpi w rozpoczynających się w piątek piłkarskich mistrzostwach Europy – poinformował PZPN. Decyzja została podjęta w poniedziałek wieczorem po konsultacji ze sztabem medycznym reprezentacji. Selekcjoner Paulo Sousa nikogo w jego miejsce nie powoła.

Euro 2020: Kłopoty rywali Polaków. Kapitan z pozytywnym testem na COVID-19

Kapitan piłkarskiej reprezentacji Hiszpanii Sergio Busquets uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa – poinformowała tamtejsza federacja...

zobacz więcej

Milik w ostatnim czasie leczył kontuzję kolana. Opuścił nawet zespół na jeden dzień i udał się na dodatkową konsultację do Barcelony. Przez większość zgrupowania ćwiczył indywidualnie.

„Sztab medyczny reprezentacji Polski od początku przyjazdu Milika do Opalenicy wiedział, że uraz rozpoznany u zawodnika bezpośrednio po przyjeździe na zgrupowanie sam w sobie nie jest poważny, ale bolesny i może nie zostać wyleczony przed początkiem turnieju. Przez dwa tygodnie Milik przechodził liczne zabiegi według ściśle ustalonego planu, mające pozwolić powrócić do pełnego obciążenia treningowego” – napisano w komunikacie związku.

Testem – jak wspomniano – był poniedziałkowy trening, który dał też odpowiedź na pytanie, czy uraz pozwoli 27-letniemu napastnikowi na grę w turnieju. „Objawy, które odczuwał podczas zajęć oraz dodatkowe badania przeprowadzone po nich potwierdziły, że uraz nadal nie pozwala piłkarzowi w pełni trenować ani rozgrywać meczów” – dodano.

Ostateczna decyzja została podjęta w poniedziałek późnym wieczorem po konsultacji z portugalskim selekcjonerem Paulo Sousą, lekarzem kadry Jackiem Jaroszewskim oraz samym piłkarzem. „Sam zawodnik, mimo podjętej rehabilitacji, nie czuł się w 100 procentach gotowy, aby móc z pełnym zaangażowaniem rywalizować w turnieju UEFA Euro 2020” – przekazał PZPN.

Wcześniej tego dnia Sousa wspominał, że właśnie kontuzja Milika i Macieja Rybusa trochę zmąciły jego spokój. – Dla mnie Arek jest jednym z najlepszych napastników na kontynencie. Oni mogą być najlepszym duetem strzeleckim w Europie (razem z Robertem Lewandowskim – przyp. red.) – zaznaczył podczas konferencji prasowej szkoleniowiec.

Jedyny taki „Skarb Kibica”. Mistrzostwa Europy bez tajemnic

Od pasjonatów dla pasjonatów. W ramach odliczania do mistrzostw Europy na portalu tvp.info codziennie będziemy publikować kolejne części...

zobacz więcej

Milik opuścił zgrupowanie


Późnym wieczorem Milik opuścił zgrupowanie w Opalenicy. Wróci do klubu, który będzie podejmował dalsze kroki, mające na celu wyleczenie urazu. Na jego miejsce nikt nie zostanie powołany do kadry.

Milik od lat był podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski. W drużynie narodowej zadebiutował w październiku 2012 roku w spotkaniu z RPA (1:0) w Warszawie. Dotychczas rozegrał 59 meczów i zdobył 15 goli. Uczestniczył w Euro 2016, zdobywając gola w inauguracyjnym pojedynku z Irlandią Północną (1:0), oraz mundialu w 2018 roku.

Początek tego sezonu miał stracony, gdyż nie grał w Napoli ze względu na perypetie transferowe, ale po przeprowadzce do Olympique Marsylia w 16 występach w nowych barwach strzelił 10 goli, w tym dziewięć w Ligue 1.

Wcześniej z udziału w tegorocznych ME kontuzje wykluczyły innych polskich piłkarzy, między innymi Krzysztofa Piątka, Jacka Góralskiego czy Arkadiusza Recę. Prawdopodobnie – tak przynajmniej Sousa wstępnie zapowiadał – w towarzyskim meczu z Islandią, który rozegrany zostanie we wtorek w Poznaniu, przetestowane będą nowe warianty w ataku. – Nie ukrywam, że być może w trakcie meczu, jeśli będzie taka możliwość, spróbujemy różnych rozwiązań. Jeśli nam się to nie uda, to po spotkaniu z Islandią przyjdzie nam rozważyć, jaki wybrać system i których zawodników – podkreślił.

Spotkanie z Islandią będzie ostatnim sprawdzianem kadry przed Euro 2020. Turniej rusza w piątek, a Polacy pierwszy mecz rozegrają ze Słowacją w poniedziałek 14 czerwca w Sankt Petersburgu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej