RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Cyberatak na Colonial Pipeline. Służby odzyskały większość okupu

Zastępczyni prokuratora generalnego Lisa Monaco poinformowała o sukcesie operacji (fot. PAP/EPA/JONATHAN ERNST / POOL)
Zastępczyni prokuratora generalnego Lisa Monaco poinformowała o sukcesie operacji (fot. PAP/EPA/JONATHAN ERNST / POOL)

Departament Sprawiedliwości USA oświadczył, że służbom udało się odzyskać większość z wartego 4,4 mln dolarów okupu zapłaconego w kryptowalucie hakerom atakującym sieć rurociągów Colonial Pipeline.

Prezes Colonial Pipeline potwierdził, że firma zapłaciła hakerom okup

Prezes amerykańskiej sieci rurociągów Colonial Pipeline Joseph Blount potwierdził w opublikowanej w środę w „The Wall Street Journal” rozmowie, że...

zobacz więcej

O sukcesie operacji – pierwszej udanej tego typu – poinformowała zastępczyni prokuratora generalnego Lisa Monaco. Jak dodała, odzyskano w ten sposób 63,7 bitcoinów, czyli 2,3 mln dolarów.

– Poprzez działania przeciwko całemu ekosystemowi, który napędza ataki dla okupu i cyfrową walutę, będziemy nadal używać wszystkich swoich środków i narzędzi, by zwiększyć koszty i konsekwencje ataków ransomware i innych cyberataków – oznajmiła Monaco. Jak dodała, była to pierwsza operacja specjalnego zespołu powołanego do zwalczania internetowych wyłudzaczy.

Atak z Rosji


Jak przyznał wcześniej szef Colonial Pipeline, operatora liczącego ponad 8 tys. km rurociągu, firma zapłaciła żądany przez pochodzących z Rosji hakerów okup w wysokości około 4,4 mln dolarów zaledwie godziny po cyberataku na jej system. Jednak odszyfrowanie zakodowanych danych za pomocą przesłanego przez hakerów klucza i ponowne uruchomienie przesyłu paliw zajęło prawie tydzień.

Colonial Pipeline to największa sieć tego typu w Stanach Zjednoczonych, zaopatrująca w paliwa wiele stacji na południu kraju. Cyberatak wyłudzaczy spowodował kilkudniową panikę wśród kupujących, ogromne kolejki oraz niedobory paliwa w tysiącach stacji benzynowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej