RAPORT

Pogarda

Czesi złożą skargę na Polskę - chodzi o Turów. W tle kara 5 mln euro dziennie

Kolejna odsłona konfliktu o Turów (fot. G.Kuchta/Getty Images)
Kolejna odsłona konfliktu o Turów (fot. G.Kuchta/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Czesi zapowiedzieli skargę za brak wykonania przez Polskę postanowienia o zatrzymaniu wydobycia w kopalni Turów. Mają domagać się kary w wysokości 5 mln euro dziennie. Informację podał portal ceskenoviny.cz.

„Toksyczna decyzja”. Minister Szczerski o wyroku TSUE ws. kopalni Turów

Z punktu widzenia polityki europejskiej ja bym tę decyzję nazwał decyzją toksyczną – skomentował w programie „Woronicza 17” wyrok TSUE w sprawie...

zobacz więcej

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez czeski portal Praga ma zaproponować stawkę 5 mln euro dziennie za każdy dzień zwłoki w realizacji orzeczenia TSUE.

21 maja Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia. Polski rząd rozpoczął rozmowy ze stroną czeską dążąc do porozumienia i wycofania skargi przez Pragę.

Teraz czeskie media donoszą, że „poza złożeniem skargi na niewykonanie postanowienia Czesi zapowiedzieli również, że porozumienie z Polską ma dotyczyć nie tylko inwestycji na kwotę od 40 do 50 mln euro, ale też konkretnych informacji”. Zgodnie z tymi doniesieniami Warszawa będzie musiała dostarczyć dane na temat sytuacji geologicznej oraz informacje z bieżącego monitoringu”.

Według zapowiedzi czeskiego rządu przytaczanych przez ceskenoviny.cz, dokładna treść porozumienia ws. Turowa ma być ujawniona „w najbliższych tygodniach”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej