RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Wyrażam stanowczy sprzeciw”. Przewodniczący episkopatu apeluje do premiera Morawieckiego

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP (fot. Flickr.com/EpiskopatNews)
Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP (fot. Flickr.com/EpiskopatNews)

Najnowsze

Popularne

„Wobec diametralnie innej i zdecydowanie lepszej sytuacji epidemicznej, wyrażam mój stanowczy sprzeciw wobec dalszego – tak drastycznego – ograniczania prawa wiernych do publicznego wyznawania i praktykowania wiary” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do premiera Mateusza Morawieckiego. Wyraził również wdzięczność za dotychczasowe działania rządu na rzecz ochrony zdrowia i życia Polaków.

Ekolodzy z Czech chcą wstrzymać polski projekt. Chodzi o budowę wieży

Czescy ekolodzy coraz ostrzej sprzeciwiają się budowie wieży widokowej na szczycie Śnieżnika – najwyższego szczytu po polskiej stronie w Sudetach...

zobacz więcej

Przewodniczący episkopatu abp Stanisław Gądecki argumentuje, że w kontekście istotnego zmniejszania obostrzeń sanitarnych w większości obszarów życia społecznego, limit wiernych w kościołach utrzymywany jest z czasu, gdy dzienna liczba zachorowań w Polsce oscylowała wokół 30 tys.

Abp Gądecki zaznaczył w liście, że Kościół ze zrozumieniem podchodził do nakładanych ograniczeń sanitarnych, udzielając wiernym dyspens oraz zachęcając do przestrzegania wszystkich zaleceń sanitarnych.

Zobacz także -> Procesje w całej Polsce. Wierni obchodzą jedno z najważniejszych świąt w roku

Jednocześnie podkreślił, że „możliwość wyznawania i praktykowania wiary jest niezbywalnym prawem człowieka i wpływa na jego kondycję – sferę duchową, psychiczną i fizyczną, stąd restrykcje w tak ważnej sferze życia społecznego powinny być ograniczone do koniecznego minimum”.

Groty Watykańskie. Po raz pierwszy odprawiono liturgię prawosławną

W Kaplicy Europy w Grotach Watykańskich po raz pierwszy celebrowano liturgię prawosławną – informuje agencja ACI Stampa. 24 maja Bułgarski Kościół...

zobacz więcej

„Wyrażając wdzięczność za dotychczasowe działania na rzecz ochrony zdrowia i życia Polaków, nalegam raz jeszcze na zmniejszenie obostrzeń w kościołach i innych miejscach kultu” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Ocenił, że utrzymywanie tak dużych ograniczeń może być postrzegane nie tylko jako rodzaj dyskryminacji, ale ograniczanie wolności religijnej.

Zobacz także -> „Wolna niedziela to nasze kulturowe bezpieczeństwo”. Przesłanie społeczne z Piekar Śląskich

Abp Stanisław Gądecki wskazał w liście: „Takie instytucje jak teatry, opery, filharmonie, kina mogą prowadzić swoją działalność w pomieszczeniach zamkniętych przy udostępnieniu widzom 50 proc. liczby miejsc. W przypadku transportu zbiorowego dopuszczalne jest nawet 75 proc. obłożenia. Wydaje się, że zmniejszenie restrykcji w odniesieniu do kościołów i innych miejsc kultu do koniecznego minimum, które spełniałoby wymagania bezpieczeństwa sanitarnego, dowodziłoby poszanowania konstytucyjnego prawa do wolności religijnej, widocznego dotychczas w działaniach władz RP w związku z pandemią”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej