RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Właściciel Amazona poleci w kosmos. Lot już w te wakacje

Jeff Bezos poleci w kosmos (fot. Phillip Faraone/Getty Images for WIRED25)
Jeff Bezos poleci w kosmos (fot. Phillip Faraone/Getty Images for WIRED25)

Właściciel koncernu Amazon Jeff Bezos poinformował w poniedziałek, że on i jego brat dołączą do osoby, która podczas aukcji online wygra bilet na miejsce na pokładzie statku New Shepard udającego się w lecie w pierwszy suborbitalny turystyczny lot w kosmos.

Dwie sondy NASA będą odkrywały tajemnice Wenus

Amerykańska kosmiczna agencja wybrała dwie misje, które będą badały siostrzaną planetę Ziemi i sprawdzały m.in., dlaczego obecnie przypomina...

zobacz więcej

Czytaj także: „Alarm!”. Marsjańskie marzenie coraz bliżej realizacji

Aukcja biletów


Blue Origin, firma rakietowa założyciela Amazona, 5 maja rozpoczęła aukcję biletów na pierwszy załogowy lot, którego start jest zaplanowany na 20 lipca, w 52. rocznicę lądowania na Księżycu misji Apollo 11. Data rozpoczęcia aukcji również nie została wybrana przypadkowo: to 60. rocznica lotu pierwszego Amerykanina w kosmos - i drugiego człowieka na świecie po Juriju Gagarinie - Alana Sheparda.

Firma nie podała na razie żadnych informacji na temat sposobu ustalania cen lotów dla turystów. W 2018 roku agencja Reutera prognozowała na podstawie cen takich lotów, jakie zaoferuje rywal Bezosa, Richard Branson i jego firma Virgin Galactic, że bilet na New Shepard może kosztować 200 tys. USD. W tym samym roku dwóch pracowników Blue Origin powiedziało, że cena lotu może wynieść od 200 tys. do 300 tys. USD.

Potencjalną klientelą Blue Origin mają być ludzie wyjątkowo bogaci i celebryci, ale firma ma zamiar oferować też miejsca na pokładzie statku w ramach akcji charytatywnych.

Rząd USA zabrał głos w sprawie pochodzenia UFO

Raport rządu USA nie zawiera żadnych dowodów wskazujących na to, że zaobserwowane niezidentyfikowane obiekty latające (UFO) były pochodzenia...

zobacz więcej

Ilu pasażerów będzie mogło polecieć?


Okna kapsuły New Shepard są prawie trzy razy większe od okien Boeinga 747. Statek jest zaprojektowany tak, by mogło nim lecieć sześciu pasażerów po suborbitalnej trajektorii, ok. 100 km nad Ziemią. To wystarczająco wysoko, by pasażerowi doświadczyli przez kilka minut zerowej grawitacji.

Virgin Galactic zapowiada, że prywatni pasażerowie będą mogli polecieć w kosmos jej statkiem na początku 2022 roku, a jeszcze w tym roku w podróż taką wybierze się sam Branson.

Od pionierskiego lotu Gagarina w ramach misji kosmicznej Wostok 1, zrealizowanej 12 kwietnia 1961 roku ok. 580 osób poleciało w kosmos lub dotarło na jego obrzeża. Prawie dwie trzecie to Amerykanie, a nieco ponad 20 proc. Rosjanie lub obywatele ZSRR. Około 90 proc. osób w tej grupie to mężczyźni.

Pierwszym kosmicznym turystą był Dennis Tito. Kalifornijski biznesmen zapłacił 20 mln USD za wizytę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), lecąc 28 kwietnia 2001 roku na pokładzie statku kosmicznego Sojuz. Tygodniową podróż Tito zorganizowała firma Space Adventures, podobnie jak siedem kolejnych - i jak dotychczas jedynych - lotów turystycznych.

Czytaj także: Rakieta Muska wraca na ISS. Na pokładzie niesporczaki i mątwy [WIDEO]

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej