RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej w konkursie głównym festiwalu w Szanghaju

Kadr z filmu „Amatorzy” (fot. Materiały prasowe)
Kadr z filmu „Amatorzy” (fot. Materiały prasowe)

Film „Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej weźmie udział w konkursie głównym 24. festiwalu w Szanghaju, który odbędzie się w dniach 11-20 czerwca. W sekcji Highlights pokazane zostaną m.in. „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta oraz „Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego.

Znamy laureatów 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

„Dalekowschodnia golgota”, „Kat w domu”, „Spacer z Aniołami” – to tytuły, które zwyciężyły w głównych konkursach 61. Krakowskiego Festiwalu...

zobacz więcej

„Amatorzy” mają już na swoim koncie Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, przyznane podczas ubiegłorocznego festiwalu w Gdyni. Film opowiada o teatrze Krzyśka Biuro Rzeczy Osobistych, tworzonym przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów, który pewnego dnia wygrywa na festiwalu nagrodę. Jest nią realizacja spektaklu. „Wielka radość, wielka szansa, wielkie oczekiwania. Krzysiek z aktorami właśnie pracują nad nową sztuką „Grek Zorba”. Wspaniale by było wystawić ją na prawdziwej scenie. Okazuje się jednak, że dyrektor teatru oferując im współpracę, stawia określone warunki” – czytamy w pressbooku.

Jak powiedziała reżyserka filmu Iwona Siekierzyńska, obecność na festiwalu w Szanghaju jest dla polskich twórców istotna, ponieważ dla nich to „przestrzeń nieznana”. – Całkiem bez żadnych znajomości „Amatorzy” - film postrzegany jako obraz o trudnej tematyce – został dostrzeżony i wybrany do konkursu głównego spośród ponad 4 tys. filmów z całego świata. Dodam, że w konkursie głównym jest tylko 13 filmów. To ważne dla nas także z powodu tematu. „Amatorzy” opowiadają historię teatru, który tworzą osoby niepełnosprawne intelektualnie – podkreśliła.

Reżyser zwróciła uwagę, że temat twórczości osób niepełnosprawnych intelektualnie w ostatnim czasie został w Polsce dostrzeżony. Wspomniała o warszawskim Teatrze 21, uhonorowanym w tym roku Paszportem „Polityki” i innych grupach. – To mocne środowisko, pracowały na uznanie od lat 90. To są lata pracy bardzo wielu grup w Polsce. Oczywiście, Teatr 21 i jego twórczyni Justyna Sobczyk wykonują świetną pracę i popularyzują te zagadnienia. Ja zrobiłam film o teatrze Biuro Rzeczy Osobistych. Wystąpili w nim aktorzy z innych teatrów osób niepełnosprawnych intelektualnie, jak Teatr „Przebudzeni” z Ostródy, Teatr Ubogi Relacji z Sopotu czy grupa muzyczna Remont Pomp z Jankiem Skibą na czele. Odnoszę wrażenie, że nareszcie ci ludzie i artyści są dostrzegani i doceniani – stwierdziła.

Według Siekierzyńskiej, w filmie „Amatorzy” najważniejsza jest „dobra, pozytywna energia”. – I przede wszystkim pokazuje, że ten temat – który bywa odbierany jako trudny, jako coś, czego należy się bać – jest czymś naturalnym. „Amatorzy” ukazują, że ci ludzie mają kulturalną propozycję dla świata i wcale nie wzbudzają tylko współczucia. To jest dla mnie najważniejszym przesłaniem i misją tego filmu – podsumowała.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

61. KFF za nami. Dwie nagrody główne powędrowały dla koprodukcji dokumentalnych TVP

Podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego dwie nagrody główne powędrowały dla koprodukcji dokumentalnych TVP. W konkursie triumfował Tomasz...

zobacz więcej

Polskie kino w innnych sekcjach szanghajskiego festiwalu


Wśród 40 produkcji pokazywanych w sekcji Highlights znalazły się także trzy inne polskie obrazy. Pierwszym z nich jest „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, czyli opowieść o mieszkającym w Polsce Ukraińcu, który – pracując jako masażysta – odwiedza aspirujących do klasy średniej mieszkańców podwarszawskich miejscowości i zostaje wtajemniczony w ich problemy. Wystąpili m.in. Alec Utgoff, Katarzyna Figura i Maja Ostaszewska.

W tej samej sekcji będzie można obejrzeć „Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego o zbuntowanej nastolatce, która wyrusza w samotną podróż do Irlandii, by przywieźć do kraju prochy swojego ojca, a także polsko-włoską koprodukcję „Pod tym samym niebem” Mauro Manciniego. W programie Spectrum zaprezentowany zostanie „Jakoś to będzie” Sylwestra Jakimowa, w którym wystąpili m.in. Dobromir Dymecki, Dorota Pomykała i Andrzej Konopka. Z kolei w sekcji Short Films nie zabraknie „Jestem tutaj" Julii Orlik, czyli historii o starszym mężczyźnie sprawującym opiekę nad sparaliżowaną żoną.

Zobacz także: Nominacje dla TVP na festiwalu Prix Italia 2021

źródło:

Zobacz więcej