RAPORT

Pogarda

„Stawiamy na kolej przyszłości”. Premier na budowie nowego dworca w Warszawie

Inwestycje kolejowe w Polsce (fot. Krystian Maj/KPRM)
Inwestycje kolejowe w Polsce (fot. Krystian Maj/KPRM)

Najnowsze

Popularne

Stawiamy na kolej przyszłości, chcemy przezwyciężyć niemożność poprzednich lat poprzez zaangażowanie ogromnych środków na budowę planu inwestycji nowoczesnych kolei – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Wyjaśnił, że chodzi o pieniądze z polskiego budżetu państwa i finansowanie unijne. Szef rządu wizytował plac budowy nowego dworca Warszawa Zachodnia.

Polski Ład a gospodarka. Eksperci: może być napędem dla startupów

Eksperci liczą, że Polski Ład rozkręci patentową aktywność firm. Oczekują ulg na inwestycje w innowacyjne spółki i napływu startupów ze Wschodu....

zobacz więcej

– Jesteśmy na jednym z największych kolejowych placów budowy w Polsce – powiedział premier na budowie nowego dworca. Jak wskazał, „kolej była oczkiem w głowie największych, najbardziej nowoczesnych państw. To jednak niestety przez pierwsze 25 lat III RP nie miało miejsca”.

Zdaniem szefa rządu „polska kolej wjechała w koleiny, które były bardzo niedobre dla jej rozwoju, były właściwie antyrozwojem”.

Wspominając o nowych inwestycjach kolejowych Morawiecki zadeklarował, że „tu stawiamy na kolej przyszłości, tu chcemy przezwyciężyć niemożność poprzednich lat poprzez zaangażowanie ogromnych środków, także krajowych, także z budżetu państwa polskiego i także wspólnotowych na budowę planu inwestycji nowoczesnych kolei”.

Według niego podróż z centrum Warszawy do Centrum Łodzi skróci się dzięki temu do 45 minut. – To coś, co niedawno przekraczało wyobraźnię Polaków, że taka inwestycja może być zrealizowana – powiedział premier.

Czytaj także: Premier zaprosił samorządowców do współpracy w ramach Polskiego Ładu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej