RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wyszukiwarka Microsoftu usunęła zdjęcie protestującego na placu Tiananmen

Plac Tiananmen – jadąca kolumna czołgów (fot. Getty Images)
Plac Tiananmen – jadąca kolumna czołgów (fot. Getty Images)

W 32. rocznicę masakry na placu Tiananmen w Pekinie należąca do Microsoftu wyszukiwarka Bing przez pewien czas nie była w stanie znaleźć zdjęcia „Tank Mana”. To słynna fotografia mężczyzny próbującego zatrzymać kolumnę czołgów na placu. Firma poinformowała, że był to „przypadkowy błąd ludzki”.

Strzelanina w USA. Nie żyją trzy osoby 

Trzy osoby nie żyją, a co najmniej sześć zostało rannych w wyniku strzelaniny na imprezie absolwentów w okolicach Miami w amerykańskim stanie...

zobacz więcej

Użytkownicy na całym świecie, w tym w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Singapurze, zgłaszali w rocznicę masakry, że wyszukiwarka nie pokazuje znanej fotografii. Tco wzbudziło obawy o cenzurowanie jej wyników.

Microsoft oświadczył, że problem został spowodowany „przypadkowym błędem ludzkim”, a firma pracuje nad jego naprawieniem. Nie podano szczegółów. Po kilku godzinach w wyszukiwarce znów można było zobaczyć tę fotografię.

„Tank Man”: historia jednego zdjęcia


„Tank Manem” nazywa się nieznanego mężczyznę, który 5 czerwca 1989 r. stanął naprzeciwko jadącej przez plac Tiananmen kolumny czołgów. Przedstawiająca tę scenę, znana na całym świecie fotografia jest uznawana za symbol oporu i buntu wobec reżimu.

W nocy z 3 na 4 czerwca 1989 r. chińskie wojsko otworzyło ogień do tysięcy demonstrujących w Pekinie studentów, robotników i przedstawicieli inteligencji domagających się reform i swobód obywatelskich. Według różnych szacunków mogło wówczas zginąć nawet kilka tysięcy osób.

Chińskie władze nakazują cenzurowanie w internetowej przestrzeni tego państwa wszelkich odniesień do brutalnego tłumienia tych protestów.

Bing to jedna z niewielu zachodnich wyszukiwarek, która działa w Chinach. Podporządkowuje się panującej tam cenzurze - przypomina Agencja Reutera. Duża część zespołu Binga, w tym grupy zajmującej się oprogramowaniem służącym do wyszukiwania obrazów, pracuje w Chinach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej