RAPORT

Pogarda

Tusk wraca do Polski. Zobacz, ile zdążył zarobić w Brukseli

Donald Tusk sugeruje powrót do Polski (fot. EPA/OLIVIER HOSLET, PAP/EPA)
Donald Tusk sugeruje powrót do Polski (fot. EPA/OLIVIER HOSLET, PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

Mijający weekend Donald Tusk spędzał na Pomorzu. Media huczą, że były premier niebawem opuści Brukselę i wróci na stałe do polskiej polityki. Ile zarobił Tusk od 2014 roku, gdy stery w Platformie przekazał Ewie Kopacz, a sam wyjechał robić karierę w Unii Europejskiej? Tylko jako szef Rady Europejskiej zainkasował ponad 6.7 mln zł… a to był dopiero początek.

Budka: Donald Tusk odegra ogromną rolę w budowaniu silnej i zwycięskiej PO

Niewątpliwe Donald Tusk odegra w przyszłości ogromną rolę w budowaniu silnej i zwycięskiej Platformy; niedługo opinia publiczna pozna szczegóły –...

zobacz więcej

Zdaniem mediów Donald Tusk chce wrócić na łono polskiej polityki. Sam polityk powiedział w piątek w TVN24, że „mentalnie, emocjonalnie, życiowo” jest gotów podjąć każdą decyzję, „żeby pomóc odwrócić ten bardzo niebezpieczny dla Polski bieg spraw”. – Jestem gotów zrobić wszystko, by Platforma nie przeszła do historii – zaznaczył.

Donald Tusk rzeczywiście jest ostatnio widywany w Polsce znacznie częściej niż w ubiegłych latach. W piątek udzielał wywiadu w Gdańsku, w niedzielę spacerował po Gdyni z wnukiem. Politycy PO przyznają, że cieszą się z jego powrotu.

Zobacz także:  Horała o powrocie Tuska: Urojenia polityków PO, duża trauma i ból

Parlamentarzyści i internauci przypominają, że nawet kilka dni przed wyjazdem z Polski w 2014 r. Tusk zapewniał publicznie, że nigdzie się nie wybiera. Zdaniem komentatorów, skusiły go jednak m.in. wysokie zarobki.

„Ciekawe czy ktoś wie, ile Donald Tusk zarobił najpierw jako przewodniczący Rady Europejskiej, a teraz Europejskiej Partii Ludowej?” – pytał m.in. Piotr Wawrzyk, wiceszef MSZ.

Dodatek przejściowy

Schetyna o Tusku: Zawsze tak przekazywano pałeczkę

Jest gotowy wrócić – powiedział o Donaldzie Tusku były przewodniczący PO Grzegorz Schetyna, odnosząc się do jego słów o gotowości do podjęcia...

zobacz więcej

Gdy w 2014 r. były premier obejmował stanowisko szefa Rady Europejskiej, jego pensja wynosiła 105 tys. zł miesięcznie. Jednak od stycznia 2019 r. wynagrodzenie podskoczyło do 140 tys. zł.

„Łącznie dzięki tej pracy Donald Tusk wzbogacił się o 6,7 mln zł” – wyliczał „Super Express”.

Zobacz także:  Politycy o powrocie Tuska. „Będzie trollem”, „białego konia podstawiło mu PiS”

Kadencja na prestiżowym stanowisku oznaczała również solidną odprawę. Podkreślano, że poprzednik Tuska, Herman van Rompuy przez trzy lata otrzymywał dodatek przejściowy w wysokości 490 tys. zł rocznie. W przypadku Polaka w grę wchodziła więc najpewniej podobna kwota.

Podkreślano, że Donald Tusk wypracował sobie również emeryturę wynoszącą 21 tys. zł, co w połączeniu z krajową emeryturą daje około 30 tys. zł miesięcznie.

Donald Tusk jako szef EPP

Tusk przejmie władzę w PO? „Jestem gotów zrobić wszystko”

Jestem gotów zrobić wszystko, żeby Platforma Obywatelska nie przeszła do historii – oświadczył w TVN24 były premier Donald Tusk. Polityk...

zobacz więcej

Funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej Tusk pełnił od grudnia 2014 r. do listopada 2019 r. Później natychmiast objął stanowisko przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej (EPP).

Gazeta informowała, że w tej roli polityk również może liczyć na wysokie wynagrodzenie – około 30 tys. zł miesięcznie. Do danej chwili dzięki temu uposażeniu zgarnąłby więc kolejne minimum 500 tys. zł.

Zobacz także:  Kiedy Tusk wróci do polityki? Były polityk PO nie ma wątpliwości

Oprócz tego politykowi przysługiwały limuzyna z szoferem, gabinet z sekretariatem, fundusz reprezentacyjny, dodatki na mieszkanie i loty.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej