
Komisja Europejska jest gotowa zaangażować się w znalezienie rozwiązania po decyzji Danii w sprawie zawieszenia pozwolenia środowiskowego dla lądowego odcinka gazociągu – przekazało źródło w KE. Komisja podkreśliła, że Baltic Pipe „to ważny projekt dla regionu”.
Mimo epidemii i ograniczeń z nią związanych budowa gazociągu Baltic Pipe przebiega zgodnie z harmonogramem i zostanie zakończona tak, jak jest to...
zobacz więcej
– Baltic Pipe to projekt (...) o dużym znaczeniu dla regionu, sprowadzający po raz pierwszy gaz z Morza Północnego do Europy Środkowo-Wschodniej. Projekt otrzymał dotację w wysokości 215 mln euro z instrumentu „Łącząc Europę”. KE śledzi rozwój sytuacji w zakresie kontynuacji budowy Baltic Pipe po decyzji urzędu duńskiego w sprawie pozwolenia środowiskowego dla duńskiego lądowego odcinka projektu – przekazał wysoki urzędnik Komisji.
– Pozwolenie środowiskowe dla tego gazociągu jest kwestią krajową duńskich władz i sądów. Komisja Europejska jest gotowa zaangażować się w znalezienie rozwiązania tej sprawy, tak aby kwestie środowiskowe zostały w pełni uwzględnione – dodało źródło.
Gaz-System podpisał wszystkie umowy z wykonawcami prac budowlanych w części lądowej i morskiej projektu Baltic Pipe – poinformował operator. Jest...
zobacz więcej
Według komunikatu spółki Energinet Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności uchyliła 31 maja pozwolenie środowiskowe z 12 lipca 2019 roku wydane przez Duńską Agencję Ochrony Środowiska. Sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez ten urząd.
Decyzja oznacza, że Duńska Agencja Ochrony Środowiska musi przeprowadzić dodatkowe badania konieczne do oceny, czy inwestycja może zniszczyć lub uszkodzić tereny rozrodu lub odpoczynku wskazanych gatunków. Dotyczy to niektórych gatunków myszy i nietoperzy występujących na obszarze lądowej części planowanego gazociągu o długości 210 km, który ma przebiegać przez Jutlandię oraz wyspy Fionia i Zelandia.
Baltic Pipe to już zaawansowany plac budowy. Na polskim i duńskim brzegu równolegle powstają tunele, które połączy 270 kilometrów gazociągu na dnie...
zobacz więcej
Według Kaagh „Energinet jest w trakcie wyjaśniania z władzami konsekwencji decyzji o uchyleniu pozwolenia środowiskowego i przygotowuje się do wstrzymania budowy do czasu uzyskania niezbędnych pozwoleń”. – Musimy zbadać, co dokładnie oznacza dla projektu Baltic Pipe cofnięcie pozwolenia, a zwłaszcza dla prac budowlanych w miejscach, gdzie występują chronione gatunki – pokreśliła Kaagh.
W telewizji TV2 Kaagh przyznała, że jest „bardzo zaskoczona decyzją” organu odwoławczego. – My jako klient i oni (Duńska Agencja Ochrony Środowiska) byliśmy przekonani, że wszystko zostało wyjaśnione – stwierdziła.
Według profesora prawa ochrony środowiska Petera Pagha z Uniwersytetu w Kopenhadzewinnym jest organ zatwierdzający, czyli podlegająca duńskiemu rządowi Agencja Ochrony Środowiska.
Zobacz także: Myszy i nietoperze blokują Baltic Pipe. Dworczyk: Trzeba patrzeć na interesy geopolityczne
Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności, uchylając pozwolenie środowiskowe, powołała się na dyrektywę siedliskową UE.
Projekt Baltic Pipe toczy się zgodnie z harmonogramem i bez opóźnień – poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury...
zobacz więcej
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński zwrócił uwagę, że decyzja o cofnięciu pozwolenia na budowę dotyczy wyłącznie duńskiego odcinka Baltic Pipe.
– Na pozostałych odcinkach prace trwają w sposób niezakłócony. Wiele wskazuje na to, że prace na duńskim odcinku, którego dotyczy decyzja, zostaną wstrzymane jedynie czasowo, do momentu spełnienia wymogów środowiskowo-prawnych przez duńskiego inwestora – dodał.