RAPORT

Pogarda

Hołownia zupełnie zmienia zdanie ws. kopalni Turów

Zdanię Hołownia zmienił zaledwie w kilka dni (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik; PAP/CTK Photo/Michal Novak)
Zdanię Hołownia zmienił zaledwie w kilka dni (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik; PAP/CTK Photo/Michal Novak)

Najnowsze

Popularne

Szymon Hołownia zmienił zdanie ws. kopalni Turów. Pod koniec maja lider Polski 2050 mówił, że Polska „musi wykonać” postanowienie TSUE. Teraz jest zdania, że „trzeba jak najszybciej dążyć do tego, by to postanowienie zmienić”.

Kto chciał zamknąć kopalnię Turów. Andrzej Duda: To politycy ważni, ale niepoważni

To tysiące miejsce pracy, z których ludzie utrzymują swoje rodziny; to duża część polskiego sektora energetycznego. Nie zgadzamy się na takie...

zobacz więcej

Czechy uważając, że Kopalnia Węgla Brunatnego Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych, skierowały sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

W maju TSUE nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia decyzję TSUE komentował pod koniec maja. Mówił wtedy, że trzeba wykonać postanowienie TSUE.

– Mamy ogłoszony środek tymczasowy i co powinniśmy w tej sytuacji zrobić? Otóż w tej sytuacji powinniśmy zrobić kilka prostych rzeczy. Po pierwsze, chcemy, czy nie chcemy, zgadzamy się, czy nie – wykonać postanowienie TSUE, dlatego, że my nie możemy sobie wybierać lepszych i gorszych postanowień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak się nam podobają w sprawie sądów, to będziemy, a jak się nam nie podobają w sprawie węgla, to nie będziemy – mówił wtedy polityk.

W podobnym tonie co Hołownia o Turowie wypowiadała się wtedy reprezentantka Polski 2050 Kasia Jagiełło, aktywistka Greenpeace Poland i ekspertka ds. różnorodności biologicznej.

– Należałoby zadbać o mieszkańców, dobrze się z nimi komunikować, być w zgodzie z Unią Europejską, negocjować z Czechami (…) w tej chwili należałoby wygasić konflikt i dostosować się do prawa – mówiła Jagiełło, która m.in. odpowiada za zielony program Polski 2050.

TSUE nakazał Polsce wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do...

zobacz więcej

Kilka dni później Hołownia zmienił zdanie na ten temat. W piątek polityk mówił, że zdanie jego partii na temat Turowa „jest jasne”. – Orzeczenie wiceprzewodniczącej Trybunału to nie jest jeszcze orzeczenie całego Trybunału. My możemy, jako Polacy, mówić jasno, że mamy problem z tym, że takie orzeczenie, w takim trybie zostało wydane – komentował.

– Nie można takich kopalni, inwestycji, elektrowni zamykać po prostu z dnia na dzień. To technologicznie niemożliwe, niewykonalne. Trzeba jak najszybciej dążyć do tego, by to postanowienie wiceprzewodniczącej TSUE zmienić – wskazywał. – Drogą do tego są tylko Czesi i my wszystko powinniśmy zrobić – podsumował.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w ubiegły wtorek, że dzień wcześniej odbyło się spotkanie roboczego polsko-czeskiego zespołu rządowo-samorządowego, w którym udział wziął m.in. wiceszef MAP Artur Soboń oraz przedstawiciele czeskiego resortu środowiska. Jak dodał, podczas posiedzenia ustalono kierunkowe wytyczne do umowy dotyczącej Turowa. Müller poinformował, że Polska podejmie wspólne działania ze stroną czeską dotyczące ochrony wód gruntowych po obu stronach granicy. – Polska na współfinansowanie tych celów środowiskowych, geologicznych przeznaczy między 40 a 45 mln euro na projekty wieloletnie – podkreślił.

Zapewnił, że te ustalenia premier Mateusz Morawiecki potwierdził w rozmowie z premierem Czech Andrejem Babiszem ponownie we wtorek – już po wypowiedzi Babisza dla dziennikarzy. – Ta umowa powinna być w tej chwili już spisywana w takiej dłuższej formie i przedstawiona do właściwego zaakceptowania w procedurach krajowych – podkreślił Müller. Dodał, że „dzisiaj nikt żadnej skargi nie wycofuje, ponieważ nie ma jeszcze podpisanej finalnej umowy”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej