RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Znamy laureatów 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Reżyserka filmu „Dalekowschodnia golgota” Julia Sergina (na ekranie) podczas ceremonii wręczenia nagród  (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
Reżyserka filmu „Dalekowschodnia golgota” Julia Sergina (na ekranie) podczas ceremonii wręczenia nagród (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

„Dalekowschodnia golgota”, „Kat w domu”, „Spacer z Aniołami” – to tytuły, które zwyciężyły w głównych konkursach 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Werdykt jurorów ogłoszono w sobotę podczas gali finałowej w kinie „Kijów”.

Rozdano nagrody 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Polski film najczęściej wyróżniany

Radu Ciorniciuc za film „Acasa, mój dom” otrzymał Złoty Róg, główną nagrodę w konkursie dokumentalnym na zakończonym w sobotę jubileuszowym 60....

zobacz więcej

Złoty Róg dla najlepszego filmu dokumentalnego zdobyła Julia Sergina za „Dalekowschodnią golgotę” (Rosja). Jury jednogłośnie doceniło witalność filmu i dojrzały talent młodej reżyserki.

„Film pokazuje nam losy zdesperowanego, ale charyzmatycznego człowieka, który wykorzystuje nieposłuszeństwo do walki o demokrację” – uzasadnili.

Srebrne Rogi otrzymali: Oan Kim i Brigitte Bouillot za film „O mężczyźnie, który malował krople wody” (Francja, Korea Południowa) i Rintu Thomas i Sushmit Ghosh za obraz „Ogniem pisane” (Indie).

Nagrodę międzynarodowego konkursu krótkometrażowego Złotego Smoka otrzymali Michelle Kranot i Uri Kranot za film „Kat w domu” (Dania, Francja, Kanada). Jurorzy docenili ich „za piękne splecenie historii pięciu pozornie niezwiązanych ze sobą postaci z wierszem Carla Sandburga »Kat w domu«, aż do niemal apokaliptycznej konkluzji”. „Animacja o mocnym, szczegółowym stylu, zdjęciach i dźwięku, który prowokuje widza do zmiany doświadczenia i stawia pytania o nawyki społeczne” – ocenili.

Srebrne Smoki powędrowały do Raluca Lupascu za film „Bóg tutaj był!” (Holandia), Lorisa Giuseppe Nese za film „Zły nastrój” (Włochy) i do Declana Lawna i Adama Pattersona za film „Brutal” (Irlandia).

Złoty Lajkonik dla „Spaceru z Aniołami”


W konkursie polskim triumfował Tomasz Wysokiński ze „Spacerem z Aniołami”, zdobywając Złotego Lajkonika. Jurorzy nagrodzili reżysera „za rzetelne przeprowadzenie przez jądro ciemności, profesjonalizm w opowiadaniu, świadomą narrację po bezwzględnym, odległym świecie oraz film, o którym trudno przestać myśleć”.

Srebrne Lajkoniki powędrowały do Tomasza Wolskiego za film „1970”, Andrzeja Cichockiego za film „Trochę raju”, Michaliny Musialik za film „Psie pole” i do Nastazji Gonery za film „Pierwsze lato końca świata”.

Najstarszy festiwal filmowy w Polsce


Krakowski Festiwal Filmowy jest najstarszym filmowym festiwalem w Polsce i jednym z najstarszych w Europie. Historia imprezy sięga roku 1961, kiedy to jeszcze jako Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych prezentował dokonania rodzimej kinematografii.

W programie tegorocznej edycji imprezy znalazło się 170 filmów z całego świata, w tym ponad 100 premier światowych i polskich. Festiwal odbywał się jednocześnie w kinach i w internecie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej