RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Lem o twórczości Tokarczuk: Obraziła mój rozum

Stanisław Lem (fot.  Krzysztof Wojcik/Forum)
Stanisław Lem (fot. Krzysztof Wojcik/Forum)

Tokarczuk do tego stopnia obraziła mój rozum, że chciałem napisać polemikę, ale uznałem, że gra jest niewarta świeczki, bo musiałbym jej książkę doczytać do końca – powiedział w 2001 r. Stanisław Lem w rozmowie ze Stanisławem Beresiem. Cytat ten znalazł się w wydanej rok później książce „Tako rzecze Lem”, stanowiącej obszerny wywiad ze słynnym pisarzem science fiction.

Olga Tokarczuk o Polsce i Białorusi. Odsyłają jej książki

Olga Tokarczuk w wywiadzie dla „Corriere della Sera” zrównała sytuację na Białorusi do tej w Polsce. W odpowiedzi internauci rozpoczęli akcję...

zobacz więcej

Lem mówił w 2001 r., że czytał niedawno książkę Tokarczuk o „Lalce”. Oceniał, że publikacja przyszłej noblistki to mowa-trawa oraz dowód na to, że „autorka studiowała psychologię w ubiegłym wieku”.

„» Lalka« to piękna książka o miłości, która z »Hymnem o Perle« ma tyle wspólnego, że Izabela Łęcka mogła nosić sznur pereł. Innych związków nie widzę. Książka ta zirytowała mnie tak, że więcej niż połowy nie uczytałem. Nie wykluczam, że na ostatnich stronach mogły się w niej znaleźć jakieś mądrości, ale wątpię, bo to jest dobre dla dziesięcioletnich dzieci, ale nie dla mnie” – mówił Lem. Pisarz przyznał, że nie zachwyca się ani Tokarczuk, ani Gretkowską.Wywiad z Tokarczuk


Niedawno polska noblistka wywołała kontrowersje, stwierdzając w rozmowie z włoskim dziennikiem „Corriere della Sera”, że sytuacja w Polsce wygląda jak na Białorusi.

Komentując wydarzenia za wschodnią granicą krytykowała reżim Aleksandra Łukaszenki i zwracała uwagę na brak stanowczej reakcji Europy. Mówiąc o brutalnych represjach na Białorusi krytykowała polski rząd, mówiła też o „atakach na LGBT”, które – jej zdaniem – wymykają się spod kontroli. Powieliła też fake newsa o „strefach wolnych od LGBT”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej