RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Porozumienie G7 ws. opodatkowania gigantów cyfrowych. Reagują Facebook i Google

Ministrowie finansów państw G7 porozumieli się w sprawie minimalnej globalnej stawki podatku dochodowego od międzynarodowych koncernów cyfrowych. Na porozumienie odpowiedzieli przedstawiciele Facebooka i Google.

Facebook „zbanował” Donalda Trumpa na dwa lata

Facebook poinformował w piątek, że zabroni Donaldowi Trumpowi dostępu do jego własnej platformy na dwa lata. Decyzja ta uniemożliwi byłemu...

zobacz więcej

Jak poinformował brytyjski minister finansów Rishi Sunak, przewodniczący odbywającego się w Londynie spotkania, stawka będzie ona wynosiła 15 procent. Określił on porozumienie jako „historyczne dla zreformowania światowego systemu podatkowego”.

Celem wprowadzenia jednolitej minimalnej stawki jest wymuszenie równej konkurencji podatkowej. Ma to uniemożliwić tak zwanym migracjom podatkowym do krajów, w których obciążenia fiskalne są mniejsze. Oczekuje się, że wprowadzenie jednolitej stawki podatku dochodowego pomoże światowym gospodarkom wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią.

Grupa najbogatszych siedmiu państw dała zielone światło dla minimalnego podatku od cyfrowych gigantów w wysokości co najmniej 15 procent. Nowymi regulacjami zostaną objęte większe korporacje, które księgują ogromne zyski w krajach, gdzie odprowadzają niskie podatki lub nie płacą ich wcale.

Propozycjom Brukseli i Berlina sprzeciwiały się dotąd między innymi Stany Zjednoczone, obarczane główną odpowiedzialnością za zaistniałe dysproporcje w opodatkowaniu usług cyfrowych. Odblokowanie negocjacji umożliwiła ostatnio sekretarz skarbu USA Janet Yellen, proponując minimalną stawkę 15 procent.

Ostateczne decyzje w tej sprawie mają zapaść w lipcu na spotkaniu w Wenecji ministrów finansów G20 - czyli grupy 19 wiodących światowych gospodarek i przedstawiciela Unii Europejskiej.

Odpowiedź Facebooka i Google


Na porozumienie zareagowali przedstawiciele Facebooka i Google. „Facebook od dawna wzywa do reformy globalnych przepisów podatkowych; cieszymy się z tak ważnego postępu poczynionego przez G7” – napisał w sobotę na Twitterze Nick Clegg, szef ds. polityki globalnej Facebooka.

Rzecznik Google José Castañeda stwierdził natomiast w wydanym oświadczeniu, że reprezentowana przez niego firma zdecydowanie wspiera „prace prowadzone nad aktualizacją międzynarodowych przepisów podatkowych”.

źródło:
Zobacz więcej