SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Dr Wanda Półtawska otrzymała Wielką Nagrodę Honorową im. Witolda Hulewicza 

Podczas Gali Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wyróżniono w sumie 20 osób (fot. arch.PAP/Łukasz Gągulski)
Podczas Gali Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wyróżniono w sumie 20 osób (fot. arch.PAP/Łukasz Gągulski)

Doktor Wanda Półtawska, lekarka, działaczka pro-life, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej, dama Orderu Orła Białego, więźniarka Ravensbrűck otrzymała Wielką Nagrodę Honorową imienia Witolda Hulewicza. Pośmiertnie nagrodzono też profesora Andrzeja Półtawskiego.

TVP nominowana do prestiżowych nagród

zobacz więcej

Podczas Gali Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich  wyróżniono w sumie 20 osób. Jury przyznaje nagrody w tych dziedzinach twórczości, działań społecznych i gospodarczych, jakie uprawiał Witold Hulewicz.

Uhonorowana za służbę Polsce i Kościołowi  


  Doktor Wandę Półtawską uhonorowano za służbę Polsce i Kościołowi. Przewodniczący kapituły nagrody Romuald Karaś przypomina, że  była więziona w obozie koncentracyjnym i przeprowadzano na niej eksperymenty pseudomedyczne. – Umiała się otrząsnąć z tych doświadczeń obozowych, rozpocząć pracę społeczną – podkreśla.

Podczas gali rozdania nagród odczytano list od doktor Wandy Półtawskiej, w którym podkreśliła, że należy do „pokolenia, które miało szczęście znać wspaniałych Polaków, a dzisiejszej młodzieży trzeba po prostu przekazać o nich wiedzę”. Napisała, że  „bohaterska Polska to nie jest deklaracja, ale program życia naszego pokolenia” - przekazała.

Serwis specjalny „Bitwa Warszawska 1920” nominowany do PRIX ITALIA

Serwis specjalny Polskiego Radia „Bitwa Warszawska 1920” został nominowany do PRIX ITALIA 2021. To jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych...

zobacz więcej

W liście odniosła się też do postaci Witolda Hulewicza, który według niej „doskonale nadaje się do pokazania tej dzisiejszej młodzieży, którą z troską obserwujemy”.

Pośmiertnie nagrodzono też profesora Andrzeja Półtawskiego  


  Wielką Nagrodę imienia Hulewicza otrzymał również mąż Wandy Półtawskiej – profesor Andrzej Półtawski. 

   Nagrody imienia Witolda Hulewicza, krytyka literackiego, tłumacza i wydawcy wręczono po raz 25.Nagroda została ustanowiona w 1995 roku, w setną rocznicę jego urodzin (1895-1941), za zgodą i przy wsparciu jego najbliższych: córki Agnieszki i jej męża Romana Feilla.   

Ruda Śląska upamiętni powstańców w 100. rocznicę III powstania śląskiego    

źródło:
Zobacz więcej