RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Holenderskie koleje wypłacają dziesiątki milionów euro odszkodowań ofiarom wojny

Holenderskie koleje przewiozły podczas II wojny światowej ponad 100 tys. Żydów i Romów do Westerbork, Vught oraz Amersfoort (fot. Hulton Archive/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Holenderskie koleje przewiozły podczas II wojny światowej ponad 100 tys. Żydów i Romów do Westerbork, Vught oraz Amersfoort (fot. Hulton Archive/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Nederlandse Spoorwegen, czyli holenderskie koleje, wypłacają 43 mln euro odszkodowań ofiarom, które transportami kolejowymi wiezione były do obozów koncentracyjnych i zagłady w czasie II wojny światowej. Żyjące ofiary otrzymały po 15 tys. euro, a krewni 7,5 tys. euro. Pieniądze zostaną wypłacone w sumie 5498 osobom.

Niemiecki polityk: Rząd i DB uchylają się od obowiązku zadośćuczynienia ofiarom Holokaustu

– To żenujące, że niemiecki rząd i Deutsche Bahn, uchylają się od obowiązku zadośćuczynienia ofiarom Holokaustu – stwierdził w wypowiedzi dla...

zobacz więcej

Holenderskie koleje przewiozły podczas II wojny światowej ponad 100 tys. Żydów i Romów do Westerbork, Vught oraz Amersfoort. Zdecydowana większość z nich została następnie przetransportowana do obozów zagłady w Europie Wschodniej.

W 2019 r. poszkodowani lub ich krewni zgłosili swoje roszczenia do holenderskich kolei. Wnioski o rekompensaty zgłosiło 7791 osób. Po latach weryfikacji Nederlandse Spoorwegen ostatecznie wypłacają 43 mln euro 5498 osobom. W 804 przypadkach dotyczyło to tych, którzy przeżyli transport. Pozostałe odszkodowania są przeznaczone dla krewnych ofiar.

Lapid premierem Izraela? W przeszłości grzmiał o „polskich obozach śmierci”

Wszystko wskazuje na to, że Jair Lapid ma większość do utworzenia koalicyjnego rządu w Izraelu. Polityk ten został w Polsce zapamiętany głównie z...

zobacz więcej

Z informacji przekazanej PAP przez rzecznika Nederlandse Spoorwegen wynika, że żyjące ofiary otrzymały po 15 tys. euro, a krewni 7,5 tys. euro. – NS przekazała także 5 milionów euro na rzecz centrów pamięci w Westerbork, Vught oraz Amersfoort – wyjaśnił rzecznik.

Jak informuje NS, większość odszkodowań trafiła do osób mieszkających w Holandii - 3334 oraz Izraelu - 1402, do USA - 546, Kanady - 119 oraz do Wielkiej Brytanii - 97.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej