RAPORT

Wojna na Ukrainie

W Kopenhadze powstanie sztuczna wyspa dla 35 tys. mieszkańców

Port w Kopenhadze, gdzie planowana jest budowa sztucznej wyspy Lynetteholm (fot. PAP/EPA/Nils Meilvang)
Port w Kopenhadze, gdzie planowana jest budowa sztucznej wyspy Lynetteholm (fot. PAP/EPA/Nils Meilvang)

Duński parlament Folketinget przyjął w piątek ustawę umożliwiającą budowę sztucznej wyspy Lynetteholm w porcie w Kopenhadze. Na usypywanej stopniowo przez 30 lat ziemi ma powstać dzielnica dla 35 tys. mieszkańców.

Premier Danii: Pomysł kupienia Grenlandii przez USA jest absurdalny

– Pomysł kupienia Grenlandii przez USA jest absurdalny – oświadczyła w niedzielę premier Danii Mette Frederiksen. To reakcja na słowa doradcy...

zobacz więcej

Mający ruszyć jesienią projekt, nazywany największym przedsięwzięciem budowlanym Danii, poparła większość parlamentarzystów z rządzącej socjaldemokracji oraz opozycyjnych partii liberalnych i prawicowych.

Wyspa, której koszt powstania oszacowano na 80 mld koron, ma być połączona z miastem linią metra oraz tunelem drogowym, a także pełnić funkcję tamy na wypadek sztormów i podniesienia się poziomu morza. Na powierzchni 3 km kw. ma powstać również m.in. oczyszczalnia ścieków.

Przeciwny uchwaleniu specustawy zwanej L220 był m.in. deputowany Sojuszu Czerwono-Zieloni, który uważa, że projekt powstaje z naruszeniem prawa. – Przygotowano raport oddziaływania na środowisko samej wyspy, a nie wzięto pod uwagę budowy osiedli i całej infrastruktury. Obawiam się, że sprawa trafi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości – mówił podczas debaty Rasmus Vestergaard.

Dania godzi się na budowę Nord Stream 2 na swoich wodach

Duńska Agencja Energetyki poinformowała, że wydała zgodę na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 w duńskich wodach. Gazociąg ten ma przebiegać przez...

zobacz więcej

Według parlamentarzysty rząd powinien liczyć się z protestami państw regionu Morza Bałtyckiego, a przede wszystkim bezpośredniego sąsiada, Szwecji. Władze Skanii obawiają się negatywnego wpływu na środowisko cieśniny Sund w związku z „nagromadzeniem ziemi, w której mogą być metale ciężkie”.

Przed Folketingiem w piątek odbył się protest grupy mieszkańców Kopenhagi, którzy obawiają się uciążliwości związanych z usypywaniem ziemi. Ma to się odbywać za pomocą ciężarówek.

Reprezentujący rząd socjaldemokratyczny Thomas Jensen z Partii Socjaldemokratycznej zapewniał w parlamencie, że projekt poprzedzono szerokimi konsultacjami.

Wizja sztucznej wyspy w Kopenhadze została po raz pierwszy zaprezentowana jesienią 2018 roku przez ówczesnego premiera Danii Larsa Lokke Rasmussena i byłego burmistrza miasta Franka Jensena. Jak wtedy podkreślano, powstanie nowej dzielnicy przyczyni się do zwiększenia dostępności mieszkań.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej