RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

ONZ zdecydowała. Iran straci prawo głosu w Zgromadzeniu Ogólnym

Iran zalega z płatnościami (fot. Drew Angerer/Getty Images)
Iran zalega z płatnościami (fot. Drew Angerer/Getty Images)

Iran i Republika Środkowoafrykańska stracą prawo do głosowania w 193-osobowym Zgromadzeniu Ogólnym - zapowiedział szef ONZ w liście rozesłanym do członków tej organizacji. Powodem decyzji są zaległe płatności wspomnianych państw na rzecz budżetu operacyjnego ONZ.

Wyciek w rafinerii w Teheranie. Kłęby dymu nad miastem [WIDEO]

W rafinerii położonej w południowej części irańskiej stolicy Teheranu wybuchł w środę duży pożar. Jak dotychczas nie ma informacji o ofiarach, ani...

zobacz więcej

W liście do przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego Volkana Bozkira sekretarz generalny Antonio Guterres ONZ poinformował w środę, że trzy inne kraje afrykańskie - Komory, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca oraz Somalia - również mają zaległości wobec budżetu. Zwrócił jednak uwagę, że Zgromadzenie przyjęło rezolucję mówiącą, że kraje te nadal mogą głosować na obecnej sesji kończącej się we wrześniu.

Karta Narodów Zjednoczonych stanowi, że członkowie, których zaległości są równe lub przekraczają wysokość składek za poprzednie pełne dwa lata, tracą prawo głosu. Jednocześnie Zgromadzenie Ogólne ma prawo decydowania, „że brak zapłaty wynika z warunków niezależnych od członka”, i w takim przypadku kraj może nadal głosować.

Guterres poinformował w swym liście, że minimalne płatności potrzebne do przywrócenia praw głosu to dla Iranu 16,2 mln dolarów i 29,3 tys. dolarów dla Republiki Środkowoafrykańskiej. Komory muszą zapłacić ponad 871 tys. dolarów, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca 829 tys. USD, a Somalia 1,4 mln USD.

Irański minister obarcza winą USA


Irański minister spraw zagranicznych Mohamad Dżawad Zarif w czwartek zareagował, winiąc za zadłużenie administrację byłego prezydenta USA Donalda Trumpa i sankcje nałożone przez nią za – jak argumentowano – programy nuklearne i balistyczne Iranu, a także poparcie Teheranu dla grup terrorystycznych na całym Bliskim Wschodzie.

„Ta decyzja jest zasadniczo błędna (i) całkowicie nie do przyjęcia (...), gdyż niezdolność Iranu do wywiązania się ze swoich zobowiązań finansowych wobec ONZ jest bezpośrednią konsekwencją" sankcji USA, czyli "całkowicie niezależną od jego (woli)” - powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej