RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W Lublinie powstaną pierwsze ogrody deszczowe

Mieszkańcy Lublina będą mogli aktywnie włączyć się w te działania (fot. Shutterstock/Michal Ludwiczak)
Mieszkańcy Lublina będą mogli aktywnie włączyć się w te działania (fot. Shutterstock/Michal Ludwiczak)

Pierwsze ogrody deszczowe - miejsca, w których gromadzi się woda opadowa, pobierana jest przez rośliny i stopniowo oddawana do atmosfery - powstaną w Lublinie. Ogrody mają powstać w dwóch miejscach, ale projekty będą wykonane dla ośmiu lokalizacji.

Ogród na dachu Biblioteki UW otwarty dla zwiedzających

Mieszczący się na dachu budynku ogród jest otwarty dla gości codziennie poza poniedziałkami.

zobacz więcej

Ogrody powstaną w ramach projektu „Ogrody deszczowe. Dobrze nawodnione miasto”, finansowanego z tzw. Zielonego Budżetu Lublina. Projekt ten prowadzi na zlecenie miasta Fundacja Sendzimira. Miejski Architekt Zieleni w Lublinie Hanna Pawlikowska powiedziała, że do końca maja zbierane były propozycje miejsc na terenie Lublina, w których mogą powstać ogrody deszczowe.

Dla każdej z ośmiu lokalizacji wykonany zostanie projekt ogrodu. Następnie w wybranych dwóch lokalizacjach, zaakceptowanych przez Biuro Miejskiego Architekta Zieleni, powstaną ogrody. Na realizację projektu miasto przeznaczyło 70 tys. zł. Mieszkańcy Lublina będą mogli aktywnie włączyć się w działania i uczestniczyć m.in. w wykonaniu ogrodów, które prowadzone będzie metodą warsztatową.

Powstać ma też ogólnodostępny poradnik opisujący proces projektowania, uzgadniania i wykonania ogrodów deszczowych z uwzględnieniem uwarunkowań Lublina. Poradnik ma też pomagać mieszkańcom w tworzeniu własnych obiektów małej retencji.

Czym są ogrody deszczowe?


Ogrody deszczowe to miejsca, w których gromadzi się woda opadowa, pochodząca zarówno z ogrodu, jak i z dachów czy innych powierzchni. Jest ona pobierana przez rośliny a następnie stopniowo oddawana do atmosfery. Rośliny wykorzystywane w ogrodach deszczowych to gatunki znoszące okresowe zalewanie i następujące po nim okresy względnej wilgotności, a nawet suszy.

źródło:

Zobacz więcej