RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ruda Śląska upamiętni powstańców w 100. rocznicę III powstania śląskiego 

W Rudzie Śląskiej odbędzie się poświęcenie 8 grobów powstańców śląskich (fot. UM Ruda Śląska)
W Rudzie Śląskiej odbędzie się poświęcenie 8 grobów powstańców śląskich (fot. UM Ruda Śląska)

Urząd Miasta Ruda Śląska wraz z Oddziałem IPN w Katowicach zapraszają na uroczystość poświęcenia 8 grobów powstańców śląskich, która odbędzie się 6 czerwca 2021 r. na terenie parafii św. św. Wawrzyńca i Antoniego w Rudzie Śląskiej (dzielnica Wirek, ul. Czajkowskiego 16).

Andrzej Duda: Cześć i chwała powstańcom śląskim.  Franciszek Pieczka w spocie prezydenta [WIDEO]

2 maja przypada setna rocznica wybuchu III powstania śląskiego. Jego efektem było przyznanie Polsce większej części Górnego Śląska niż...

zobacz więcej

Wydarzenie rozpocznie się  o godz. 13.00 mszą świętą w intencji powstańców śląskich. Następnie zgodnie ceremoniałem wojskowym zostanie odegrany hymn Polski i odczytany apel pamięci, po którym zostanie oddana salwa honorowa. Ostatnim elementem obchodów będzie poświęcenie nagrobków, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Upamiętnienia znajdują się  na cmentarzach parafii św. Wawrzyńca i Antoniego w Rudzie Śląskiej. Groby zostały odremontowane w latach 2019-2020 ze środków Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.  

„Powstania śląskie 1919-1921”


Wydarzeniem  towarzyszącym  jest  prezentacja wystawy „Powstania śląskie 1919-1921”, przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. 

Zobacz też Warszawski Cmentarz Bródnowski – ważne miejsce dla Polaków        

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej