RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Krótsze loty z USA do Europy. Linie lotnicze zamówiły naddźwiękowe samoloty

United Airlines kupują samoloty „Overture" (fot. boomsupersonic.com)
United Airlines kupują samoloty „Overture" (fot. boomsupersonic.com)

Linie lotnicze United zamówiły 15 samolotów naddźwiękowych "Overture od firmy Boom Supersonic. Celem amerykańskiego przedsiębiorstwa jest stworzenie następcy Concorde’a i skrócenie lotu z Nowego Jorku do Londynu o połowę.

LOT zawiesił połączenia do Mińska

PLL LOT zawiesił połączenia do Mińska i wyznaczył alternatywne trasy dla lotów odbywających się nad terytorium Białorusi – poinformował rzecznik...

zobacz więcej

Boom chce wprowadzić na rynek naddźwiękowy samolot już w 2025 r.. Pierwsze loty miałyby odbyć się rok później, a przewozy pasażerów – od 2029 r.

„Zoptymalizowany do pracy w 100 proc. na zrównoważonym paliwie lotniczym, Overture może połączyć ponad 500 miejsc docelowych w czasie o połowę krótszym. Oznacza to, że od 2029 r. klienci linii United będą mogli polecieć z Nowego Jorku do Londynu w zaledwie trzy i pół godziny, korzystając z lotu o zerowej emisji dwutlenku węgla" – piszą linie lotnicze w dalszej części wpisu.

Choć jeszcze nie powstał, samolot cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Zakup 15 maszyn może zostać poszerzony do kolejnych 35. Jak informuje CNBC, do sfinalizowania zakupu dojdzie, gdy samoloty spełnią wszystkie wymagania – w zakresie bezpieczeństwa, eksploatacji i zrównoważonego rozwoju.

Samoloty bezpieczne dla środowiska


„50 lat temu lotnictwo weszło w erę pasażerskich odrzutowców, co skróciło znacząco czas lotu. Mimo to ludzie nie zaczęli spędzać w samolotach mniej czasu, a wręcz przeciwnie, bo liczba podróży znacząco wzrosła. To generalnie dobra informacja. Ale biorąc pod uwagę skalę, trzeba stawać się dużo bardziej efektywnym, także gdy mówimy o ograniczeniu spalania paliwa. Dlatego szukamy rozwiązań, które pozwolą nie tylko obniżyć emisję CO2 o 20 czy 30 proc., ale zredukować ją do zera. Jesteśmy bardzo podekscytowani partnerstwem z firmą Prometheus, która dysponuje technologią działającą jak magia” – mówił Blake Scholl, CEO Boom Supersonic, w wywiadzie dla Business Insider Polska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej