RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

TVP nominowana do prestiżowych nagród

Film dokumentalny „Antyle Chopina” i kanał TVP Kultura 2 zostały nominowane do nagród międzynarodowego festiwalu Prix Italia 2021. Nagrody Prix Italia, przyznawane twórcom radia, telewizji i internetu, należą do najstarszych i najbardziej prestiżowych branżowych wyróżnień w Europie. – To pokazuje, że media publiczne są na dobrej drodze w Polsce, rozwijają się, mają niesłychanie bogatą ofertę programową – powiedział Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

TVP1 liderem oglądalności w maju. Królowały seriale, ale hitów było więcej

Grupa Telewizji Polskiej uzyskała w maju 2021 roku największe udziały w rynku, na poziomie 27,3 proc., a antena TVP1 utrzymała pozycję lidera z...

zobacz więcej

Film dokumentalny „Antyle Chopina” (tytuł w wersji angielskiej: „Chopin. Carribean Key”) w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej został nominowany do nagrody w kategorii Telewizyjna sztuka performatywna (TV Performing Arts). Film jest opowieścią o powiązaniach muzyki Chopina z historią odległych Antyli, gdzie w XIX wieku powstał inspirowany Mazurkiem Chopina „Caribbean Mazurka”. Utwór ten przez lata był na wyspie Curacao „tańcem narodowym”. W muzyce i jej przemianach odbija się tragiczna historia tej wyspy, dla której dramaturgia muzyki Chopina stanowi równie odpowiednie tło, jak dla historii Polski.

Poza skojarzeniami muzycznymi, to przede wszystkim przekonanie, że muzyki nie da się wyrwać z duszy, bo jest wolnością, która jest w nas. Osią dramaturgiczną mojego filmu jest śledzenie tych podobieństw i zbieżności, co znajduje swój wyraz w finalnym koncercie „Traces of Chopin” – mówi reżyserka Agnieszka Lipiec-Wróblewska.

Wśród bohaterów dokumentu są Randal Corsen, najwybitniejszy pianista Curacao, a także Janusz Olejniczak, kompozytor, pasjonat i interpretator muzyki Chopina.

Rocznica pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Wyjątkowe widowisko muzyczne [WIDEO]

Telewizja Polska wyemitowała wyjątkowe widowisko filmowo-muzyczne „Dekalog Anno Domini 2021”, zrealizowane z okazji 30. rocznicy pielgrzymki...

zobacz więcej

TVP Kultura z wyróżnieniem


Kolejnym projektem TVP, dostrzeżonym przez jurorów, jest kanał internetowy TVP Kultura 2, nominowany w kategorii Fabuła Internetowa (Web Fiction). Uruchomiony w czerwcu 2020 roku kanał streamingowy prezentuje filmy, cykle dokumentalne, seriale, przedstawienia i koncerty oraz programy publicystyczne, wcześniej dostępne tylko na antenie TVP Kultura.

– Po uruchomieniu programu streamingowego TVP Kultura 2 równocześnie włączamy go do usługi telewizji hybrydowej. Dzięki temu kanał będzie dostępny nie tylko na komputerach czy tabletach, ale również na telewizorach z dostępem do Internetu. To kolejny etap naszej strategii otwarcia na nowoczesne technologie umożliwiające dotarcie do jak najszerszej widowni – mówił, powołując antenę, Grzegorz Płaza, dyrektor Centrum Kultury i Historii TVP.

W ramach tegorocznej, 73. edycji Prix Italia nominowano dzieła z zakresu twórczości radiowej, telewizyjnej i internetowej w dziewięciu kategoriach. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 18 czerwca.

– Bardzo długa tradycja nagrody, ogromny prestiż, wspaniałe grono tych, którzy wcześniej otrzymali nagrodę. Cieszymy się, że oczy telewizyjnego świata zwracają się do nas przyznał Mateusz Matyszkowicz, członek zarządu Telewizji Polskiej.

Międzynarodowy festiwal twórczości radiowej, telewizyjnej i internetowej Prix Italia istnieje od 1949 roku. Jego organizatorem jest włoska telewizja publiczna RAI. Każdego roku nagrody konkursu rozdawane są w jednym z włoskich miast. W tym roku konkurs odbywa się w Mediolanie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej