RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prace przy Baltic Pipe, za które odpowiada Gaz–System, przebiegają bez zakłóceń

Prace budowlane prowadzone zarówno na lądzie, jak i na Morzu Bałtyckim (fot. PAP/EPA/JOHN RANDERIS)
Prace budowlane prowadzone zarówno na lądzie, jak i na Morzu Bałtyckim (fot. PAP/EPA/JOHN RANDERIS)

Najnowsze

Popularne

Prace nad Baltic Pipe, w części, za którą odpowiada Gaz–System, przebiegają bez zakłóceń – poinformował polski operator. Jak podkreślił, został poinformowany przez duński Energinet o cofnięciu decyzji środowiskowej dotyczącą budowy na terenie Danii.

Myszy i nietoperze blokują Baltic Pipe. Dworczyk: Trzeba patrzeć na interesy geopolityczne

Trzeba analizować sytuację geopolityczną Polski we wszystkich aspektach, obszar energetycznej niezależności jest szalenie ważny – mówił w...

zobacz więcej

Gaz–System potwierdził, że został poinformowany przez duńskiego operatora Energinet o tym, że duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła wydaną wcześniej przez Duńską Agencję Ochrony Środowiska decyzję środowiskową dotyczącą budowy Baltic Pipe na lądzie w Danii.

Decyzja duńskiej Komisji Odwoławczej nie ma wpływu na realizację projektu Baltic Pipe przez Gaz–System – podkreślił polski operator. Prace budowlane w projekcie Baltic Pipe, za które odpowiedzialna jest spółka, prowadzone zarówno na lądzie, jak i na Morzu Bałtyckim, przebiegają bez zakłóceń i są realizowane zgodnie z harmonogramem – zaznaczył Gaz–System.

Operator dodał, że jest w stałym kontakcie z Energinetem, który podejmuje działania zaradcze związane z wyjaśnieniem obecnej sytuacji.

Zobacz także: Kanclerz Austrii poparł Nord Stream 2. „Pokój tylko razem z Rosją”

Baltic Pipe i Nord Stream 2. „Jeśli Niemcy tego nie chcą, to zrobi to Polska”

Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii...

zobacz więcej

Spółka Energinet analizuje konsekwencje tej decyzji w kontekście wpływu na prowadzenie prac budowlanych na lądzie w Danii, w szczególności w miejscach, gdzie żyją chronione gatunki zwierząt wymienione w odwołanej decyzji środowiskowej – podkreślił Gaz–System.

Energinet odpowiada za budowę części Baltic Pipe od połączenia z gazociągiem Europipe II na Morzu Północnym przez duński ląd: Jutlandię, wyspę Fionia po wybrzeże wysyp Zelandia. Od tego punktu za budowę, w tym położenie rury na dnie Bałtyku, odpowiada Gaz–System.

Gazociąg podmorski między Europipe II a wybrzeżem Danii został położony w ostatnich tygodniach. Duńczycy zbudowali też sporą część gazociągu na lądzie.

Układanie rury na Bałtyku kontraktor Gaz–Systemu – Saipem – ma zacząć latem. Według harmonogramu cały system Baltic Pipe ma ruszyć 1 października 2022 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej