RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Igrzyska w Tokio. O te medale i miejsca na ekopodium powalczą sportowcy

Igrzyska olimpijskie w Tokio rozpoczną się 23 lipca (fot. PAP/EPA/ISSEI KATO / POOL)
Igrzyska olimpijskie w Tokio rozpoczną się 23 lipca (fot. PAP/EPA/ISSEI KATO / POOL)

Organizatorzy letnich igrzysk olimpijskich w Tokio zaprezentowali medale, o które będą rywalizować sportowcy. Zaprezentowano również ekologiczne podium oraz muzykę, która będzie grana podczas uroczystości medalowej.

Nowy termin igrzysk w Tokio? Jest oświadczenie organizatorów

Szefowa komitetu organizacyjnego igrzysk w Tokio Seiko Hashimoto wykluczyła przełożenie po raz kolejny tej imprezy. To reakcja na rosnący w Japonii...

zobacz więcej

Motywem przewodnim jest ekologia. Podium wykonano z recyklingowanego plastiku, wydobytego między innymi z oceanu. Z takiego samego materiału są zrobione tacki na medale oraz stroje wolontariuszy wykorzystywane podczas ceremonii medalowej. Ma to podkreślić wagę zrównoważonego rozwoju, jednej z kluczowych koncepcji igrzysk w Tokio.

– Wierzę, że pozwoli to sportowcom i wszystkim oglądającym zawody uświadomić sobie wartość organizowania igrzysk w tym konkretnym czasie – oświadczył Seiko Hashimoto, przewodniczący komitetu organizacyjnego.

W dobie pandemii koronawirusa


Hashimoto zwrócił też uwagę na pandemię koronawirusa. – Do igrzysk pozostało 50 dni, wkrótce sportowcy z całego świata zaczną gromadzić się w Tokio. Komitet organizacyjny za wszelką cenę będzie chronić ich zdrowie – powiedział w czwartek.

Podium zaprojektował artysta Asao Tokolo, który odpowiada również za logotypu poszczególnych dyscyplin. Melodię, która będzie puszczana podczas ceremonii medalowej skomponował Naoki Sato.

Wiadomo, że planowana na okres od 23 lipca do 8 sierpnia impreza odbędzie się bez zagranicznych kibiców. Władze nie zdecydowały jeszcze, czy zezwolić na udział w igrzyskach japońskim kibicom. Minister gospodarki Yasutoshi Nishimura stwierdził, że podekscytowani kibice, krzycząc i przytulając się, mogą stanowić ryzyko zakażenia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej