RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mężczyźni dokonują bardziej skrajnych wyborów znacznie częściej niż kobiety

Dotyczy to m.in. skłonności do podejmowania ryzyka (fot. Shutterstock/Just Life)
Dotyczy to m.in. skłonności do podejmowania ryzyka (fot. Shutterstock/Just Life)

Skrajne zachowania, zarówno pozytywne, jak i negatywne, to zdecydowanie domena mężczyzn. Tak twierdzą australijscy naukowcy, którzy wnioski ze swoich badań opublikowali w piśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Naukowcy wydłużyli życie myszy. Badanie może pomóc ludziom

Badania prowadzone na myszach wykazały, że wysoki poziom białka SIRT6 może wydłużać życie o średnio 30 proc. W przypadku ludzi oznaczałoby to, że...

zobacz więcej

Swoje eksperymenty badacze z Uniwersytetu w Sydney przeprowadzili na grupie ponad 50 tys. osób. Różnorodne testy prowadzone w ramach tego badania wykazały, że mężczyźni o wiele częściej zachowywali się w sposób skrajny.

Dotyczyło to m.in. takich aspektów jak egoizm, altruizm, ufność, chęć współpracy, sprawiedliwość, skłonność do podejmowania ryzyka czy zdolność do koncentracji krótko- lub długoterminowej.

„Z punktu widzenia ewolucji można przypuszczać, że mężczyźni w swoich podejściach częściej znajdują się na skrajnych punktach skali, gdyż w ten sposób są w stanie wyróżnić się i zostać zauważeni przez potencjalną partnerkę. Na przestrzeni wieków zachowania skrajne u mężczyzn mogły być też bardziej akceptowane i społecznie wzmacniane niż u kobiet” – skomentował wyniki badań autor analizy, Stefan Volk z Uniwersytetu w Sydney.

„Inna teoria sugeruje, że patriarchat panujący w wielu społeczeństwach ograniczył kobietom możliwość przejawiania podobnie skrajnych postaw i zachowań” – dodaje badacz.

Przeczytaj też: Ranne ptaszki mają szczęście. Ryzyko depresji dużo mniejsze

źródło:

Zobacz więcej