RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Myszy i nietoperze blokują Baltic Pipe. Dworczyk: Trzeba patrzeć na interesy geopolityczne

Trzeba analizować sytuację geopolityczną Polski we wszystkich aspektach, obszar energetycznej niezależności jest szalenie ważny – mówił w „Kwadransie Politycznym” TVP1 szef KPRM Michał Dworczyk.

Baltic Pipe i Nord Stream 2. „Jeśli Niemcy tego nie chcą, to zrobi to Polska”

Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii...

zobacz więcej

W czwartek duński operator systemu przesyłowego Energinet poinformował, że Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski.

Komentując tę decyzję szef KPRM Michał Dworczyk mówił, że trwa analizowanie tej decyzji. – Polskie służby zajmujące się tą problematyką analizują tę sytuację, pozostałe dwie części są niezagrożone. Tu trzeba przeanalizować sytuacje, żeby spokojnie zaplanować dalsze działania – podkreślał minister.

Dodał przy tym, że pochopne komentarze i decyzje nie byłyby wskazane. Dworczyk zwracał też uwagę, że nie można „zamykać oczu na różnego rodzaju zagrożenia”.

– Interesy państwa polskiego, o które staramy się zabiegać, w tym niezależność energetyczna; nie wszyscy patrzą na te działania dobrym okiem. Nie można wykluczać i każdą sytuację trzeba analizować pod kątem tego, jakie powody mogą stać za poszczególnymi działaniami poodejmowanymi wobec polskich projektów, nie można też z góry przesądzać o motywacjach – powiedział szef KPRM.

– Trzeba analizować to patrząc na interesy geopolityczne naszych sąsiadów i krajów, które nie życzą Polsce najlepiej – zakończył.

Według komunikatu spółki Energinet Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności uchyliła 31 maja pozwolenie środowiskowe z 12 lipca 2019 roku wydane przez Duńską Agencję Ochrony Środowiska. Sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez ten agencję środowiskową - ma ona jeszcze raz przeprowadzić dodatkowe badania konieczne do oceny, czy inwestycja może zniszczyć lub uszkodzić tereny rozrodu lub odpoczynku niektórych gatunków myszy i nietoperzy.

Baltic Pipe ma być gotowy jesienią 2022 roku. Nie wiadomo na razie, czy projekt zostanie opóźniony.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej