RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Cała Polska sprawdza znamiona”. Uważajmy na nowotwory skóry [WIDEO]

Kampania organizowana przez Akademię Czerniaka, czyli sekcję naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej „Cała Polska sprawdza znamiona” przypomina, jak ważna jest profilaktyka, która może nas uchronić przed nowotworami skóry. Najgroźniejszym z nich jest czerniak.

Nowe badania na temat picia alkoholu. W tle choroba Alzheimera

Picie alkoholu nawet w ramach zalecanych limitów nadal negatywnie wpływa na narządy ciała – wskazują badania przeprowadzone w Imperial College...

zobacz więcej

Promieniowanie UV – to pod jego wpływem powstają czerniaki. Równie szkodliwe, jak słoneczne jest to stosowane w solariach. Nowotwór może się zmienić w zwykły pieprzyk, może nim być także nowe znamię, które pojawi się na skórze. Rozwija się w ciągu kilku miesięcy i równie szybko może skutkować przerzutami.

Wcześnie zdiagnozowanego czerniaka po prostu się usuwa. Szanse na wyleczenie są wtedy niemal stuprocentowe. Dlatego, tak ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie.

W pełni wyleczalny


– Im wcześniej pokażemy taką zmianę specjaliście, tym większe jest prawdopodobieństwo, że nowotwór wykryjemy w niższym stopniu zaawansowania. Czerniak nisko zaawansowany jest chorobą w pełni wyleczalną – tłumaczy dr Dariusz Nejc, chirurg onkolog.

Do lekarza należy się udać natychmiast jeśli zmiana na skórze jest asymetryczna, ma nierówne brzegi i niejednolity kolor. Profilaktycznie powinno się badać skórę u specjalisty przynajmniej raz w roku, a na co dzień ją obserwować.

Więcej informacji na temat nowotworów skóry można znaleźć na stronie Akademii Czerniaka – Akademiaczerniaka.pl.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej