RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Cichanouska w TVP Info: Porwanie samolotu „pokazuje poczucie bezkarności reżimu”

Porwanie polskiego samolotu z Ramanem Pratasiewiczem na pokładzie „pokazuje też poczucie bezkarności reżimu” Aleksandra Łukaszenki – oceniła Swiatłana Cichanouska, w rozmowie z TVP Info. Liderka białoruskiej opozycji wskazała, że reżim mógł sobie na to pozwolić, „bo od grudnia nie podejmowano żadnych odważnych działań, nic ponad okrągłe stoły, na których dyskutowano, nie wprowadzano sankcji”.

Swiatłana Cichanouska rozpoczyna wizytę w Polsce. W planie m.in. spotkanie z prezydentem

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska rozpoczęła wizytę w Polsce. W Centrum Białoruskiej Solidarności w Warszawie poinformowała o...

zobacz więcej

Zdaniem Cichanouskiej uprowadzenie samolotu „pomogło Unii Europejskiej zrozumieć, jak bardzo pogarsza się sytuacja na Białorusi”.

– To jest czyn terroru państwowego, dotykającego nie tylko obywateli Białorusi, ale także obywateli innych krajów i pokazuje, że potrzebujemy tej uwagi i odważnych działań UE i innych krajów demokratycznych – mówiła rozmówczyni TVP Info.

Liderka białoruskiej opozycji potwierdziła doniesienia o tym, że kilka dni wcześniej leciała tym samym rejsem z Aten do Wilna nad terytorium Białorusi.

– Wówczas nie rozważałam w ogóle takiej możliwości, że samolot mógłby być zmuszony do lądowania w Mińsku. Nie zastanawialiśmy się nad tym. Może to nasz błąd?… Ale może też była to kwestia tego, że dość szybko zmieniliśmy rezerwację biletów. Mieliśmy lecieć innym samolotem, ale ze względu na uszkodzenie tamtego samolotu zmieniliśmy na ten lot. Więc może nie mieli czasu, może coś innego się wydarzyło. Możemy na ten temat spekulować, ale nie będziemy wiedzieć, jaka jest prawda – wyznała w rozmowie z Telewizją Polską.

Swiatłana Cichanouska, która w czwartek rozpoczęła swą wizytę w Polsce, spotkała się z uczestnikami trwającego w Warszawie strajku głodowego w obronie białoruskich więźniów politycznych.

– Są przepełnieni energią, odwagą i chęcią dotarcia ze swoim przekazem. Popieram wszystkie działania, wszystko, co może nagłośnić sytuację na Białorusi. Że ludzie cierpią, są torturowani, wtrącani do więzień. Takie działania jak strajk głodowy są bardzo trudne dla uczestników, ale robią oni co mogą, żeby krzyczeć o tym, co się dzieje – mówiła.

„Biała i czarna strona”


Na pytanie czy ocena uczestników strajku – którzy uważają osoby popierające reżim Łukaszenki za sponsorów terroryzmu państwowego – odnosi się także do prezydenta Rosji Władimira Putina Cichanouska odpowiedziała, że „szkoda, że niektóre kraje wspierają reżim Łukaszenki”.

-> Przeczytaj także: Białoruskie samoloty nie wylądują na terenie UE. Wkrótce ważna decyzja

– To oznacza, że wspierają przemoc i tortury. Ale musimy zmierzyć się z sytuacją taką jaka jest i każdy przywódca musi podjąć decyzję, czy będzie wspierał białą, czy czarną stronę. Wszystkie te kraje, które popierają ludzi na Białorusi, pragnących nowych wyborów po to, żeby rozwiązać ten kryzys polityczny, wspierają białą stronę, bo w naszej sytuacji jest całkowicie jasne, gdzie jest ciemność, a gdzie jest światło. Nie ma tu półcieni, nie ma tu szarości – wyjaśniała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej