RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Komisja Europejska zapowiada uruchomienie „portfela tożsamości cyfrowej”

Plany uruchomienia „portfela tożsamości cyfrowej” (fot. Shutterstock)
Plany uruchomienia „portfela tożsamości cyfrowej” (fot. Shutterstock)

Komisja Europejska ogłosiła w czwartek plany uruchomienia „portfela tożsamości cyfrowej”. Ma on umożliwić obywatelom UE dostęp do usług publicznych i prywatnych za pośrednictwem telefonu komórkowego. Pandemia COVID-19 uwidoczniła potrzebę przyjaznych dla użytkownika usług online – podkreślono.

Siedem państw UE, w tym Polska, rozpoczęło wydawanie certyfikatów COVID

Siedem państw UE – Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja i Polska – podjęło decyzję o połączeniu się z unijnym systemem informatycznym...

zobacz więcej

Portfel cyfrowy ma umożliwić Europejczykom cyfrową identyfikację podczas uzyskiwania dostępu do usług publicznych i prywatnych, takich jak np. konto bankowe czy składanie deklaracji podatkowych.

– Obywatele UE oczekują nie tylko wysokiego poziomu bezpieczeństwa, ale także wygody, niezależnie od tego, czy mają do czynienia z usługami administracji, takimi jak składanie zeznań podatkowych, czy z zapisaniem się na uniwersytet europejski, gdzie potrzebują oficjalnej identyfikacji – powiedział komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

Kraje UE mają czas do 22 września na określenie architektury technicznej, standardów i wytycznych dotyczących korzystania z portfela tożsamości cyfrowej – podał Reuters.

Czytaj także: KE rekomenduje stopniowe łagodzenie restrykcji dotyczących podróżowania

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej