RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Swiatłana Cichanouska rozpoczyna wizytę w Polsce. W planie m.in. spotkanie z prezydentem

Z prezydentem Andrzejem Dudą Swiatłana Cichanouska ma rozmawiać również na temat represji wobec Polaków (fot.TT/Sviatlana Tsikhanouskaya)
Z prezydentem Andrzejem Dudą Swiatłana Cichanouska ma rozmawiać również na temat represji wobec Polaków (fot.TT/Sviatlana Tsikhanouskaya)

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska rozpoczęła wizytę w Polsce. W Centrum Białoruskiej Solidarności w Warszawie poinformowała o utworzeniu Ruchu Robotniczego oraz Zjednoczenia Białoruskich Robotników. Organizacje te będą wspierały opozycjonistów i przedsiębiorców, którzy ucierpieli w wyniku represji ze strony reżimu Łukaszenki. Jutro Cichanouską ma przyjąć w Belwederze prezydent Andrzej Duda.

Część działaczek więzionych na Białorusi jest już w Polsce

Ministerstwo spraw zagranicznych przekazało, że działaczki mniejszości polskiej z Białorusi przyjechały do Polski. Kobiety miały przekroczyć...

zobacz więcej

Podczas spotkania z dziennikarzami w Centrum Białoruskiej Solidarności w Warszawie Swiatłana Cichanouska mówiła, że obecnie w Ruchu Robotniczym oraz Zjednoczeniu Białoruskich Robotników jest już 14 i pół tysiąca osób.

– Dla wsparcia ruchu strajkowego mój zespół ekonomiczny opracował i opublikował dwa tygodnie temu projekt programu pomocy dla uczestników strajków, a także dla białoruskich biznesów i obywateli, którzy padli ofiarą represji na Białorusi. Ten program przewiduje rekompensowanie kar finansowych, nałożonych (przez reżim), spłatę długów kontraktowych oraz wsparcie dla tych, którzy trafili do więzienia albo ucierpieli w inny sposób, byli prześladowani za udział w proteście – mówiła opozycjonistka.

Swiatłana Cichanouska dodała, że program „Wsparcie dla Białorusinów poszkodowanych przez reżim” będzie współfinansowany ze środków unijnych.

Liderka białoruskiej opozycji poinformowała również, że ona i jej zespół pracują nad programem reform dla Białorusi. – Będziemy kontynuować nasze prace, byśmy w momencie zmiany reżimu w naszym kraju, byli gotowi do przeprowadzenia długo oczekiwanych reform politycznych i gospodarczych. I niezbędna będzie również odbudowa gospodarki przy pomocy zasobów własnych i zagranicznych – mówiła.

W Warszawie Swiatłanę Cichanouską przywitali Białorusini, którzy musieli opuścić swoją ojczyznę ze względu na represje ze strony reżimu Łukaszenki. Ustawili się przed Centrum Solidarności Białoruskiej ze transparentami i flagami wolnej Białorusi.

– Spotkaliśmy się z naszą prezydent. Rozmawiała z naszymi dziećmi. Chcieliśmy ją zobaczyć, przekazać jej słowa poparcia, żeby wiedziała, że jesteśmy obok, razem z nią, żeby się trzymała. Teraz mieszkamy w Polsce, w ośrodku dla cudzoziemców. Otrzymaliśmy dodatkową ochronę od Polski. Nieustannie będziemy dziękować waszemu krajowi – zapewniali.

W piątek spotkanie z prezydentem Andrzejem DudąW piątek liderkę białoruskiej opozycji przyjmie w Belwederzeprezydent Andrzej Duda. Wśród tematów rozmów ma znaleźć się też kwestia represji wobec Polaków na Białorusi.

W ubiegłym roku Swiatłana Cichanouska podjęła próbę zmierzenia się z Aleksandrem Łukaszenką w wyborach prezydenckich. Na każdym kroku ona, jej sztab oraz wyborcy spotykali się jednak z represjami - dochodziło do zastraszania, gróźb i zatrzymań. Ostatecznie wybory sfałszowano - według oficjalnych wyników Swiatłana Cichanouska uzyskała nieco ponad 10 procent głosów. W rzeczywistości - według organizacji opozycyjnych - uzyskała poparcie na poziomie od 60 do 70 procent.

Przeczytaj także: Cichanouska dziękuje Polsce za plan wsparcia Białorusi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej