RAPORT

Wojna na Ukrainie

Media: Pratasiewicz był obserwowany w Grecji przez rosyjskich agentów

Raman Pratasiewicz został zatrzymany w Mińsku pod koniec maja (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Raman Pratasiewicz został zatrzymany w Mińsku pod koniec maja (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Białoruski bloger i opozycjonista Raman Pratasiewicz był obserwowany w Grecji przez agentów z rosyjskimi paszportami – informują niezależne mińskie media internetowe, powołując się na ustalenia kanadyjsko-amerykańskiego magazynu „Vice”. Pod koniec ubiegłego miesiąca władze Białorusi zmusiły do lądowania w Mińsku samolot z Pratasiewiczem na pokładzie.

Cichanouska: Pratasiewicz był bity i torturowany w areszcie

Białoruski dziennikarz i bloger Raman Pratasiewicz, którego zatrzymano w Mińsku po przymusowym lądowaniu samolotu linii Ryanair, był na pewno bity...

zobacz więcej

Pod pretekstem bomby na pokładzie, w eskorcie myśliwców, 23 maja sprowadzono na lotnisko w Mińsku samolot lecący z Aten do Wilna. Informacja o bombie ostatecznie nie potwierdziła się. Wśród pasażerów samolotu zarejestrowanego w Polsce znajdował się Raman Pratasiewicz. Opozycjonista został zatrzymany zaraz po wylądowaniu maszyny.

Według ostatnich ustaleń Protasiewicz był śledzony w Grecji od samego przyjazdu 9 maja. Jak podają białoruskie media, powołujące się na magazyn „Vice”, pracownik greckiego MSW powiedział, że po przeanalizowaniu nagrań z kamer w hotelach i na lotnisku staje się jasne, że opozycjonista był obserwowany przez funkcjonariuszy z rosyjskimi paszportami.

„Uważamy, że ci ludzie działali w interesie Białorusi i pomogli ustalić, że Pratasiewicz znalazł się na pokładzie samolotu, który leciał nad terytorium Białorusi” – powiedział anonimowy pracownik greckiego resortu spraw wewnętrznych.

Zagrożony karą śmierci


Raman Pratasiewicz wyjechał z Białorusi w 2019 r., dzięki współpracy z kanałem NEXTA. Następnie został jego redaktorem. W ubiegłym roku relacjonował wybory na Białorusi i późniejsze protesty. Białoruskie siły bezpieczeństwa wszczęły przeciw niemu kilka spraw karnych, a białoruskie KGB umieściło go na liście terrorystów, za co grozi kara śmierci.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej