RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Marszałek Witek: Trójmorze jednym z najambitniejszych projektów naszych czasów

Jeden z najbardziej ambitnych, współczesnych projektów regionalnych – tak o inicjatywie Trójmorza mówiła w czwartek marszałek Sejmu Elżbiety Witek podczas I Forum Parlamentarnego Trójmorza. Podkreśliła, że państwa związane z tą ideą są otwarte na współpracę z najbliższymi sąsiadami, aspirującymi do członkostwa w UE.

W Trójmorze chcą zainwestować kraje spoza Europy. Potrzebna infrastruktura

600 mld euro to kwota, którą należy zainwestować do 2030 r. w infrastrukturę Trójmorza, aby wyrównać różnice między Europą Środkowo-Wschodnią i...

zobacz więcej

I Forum Parlamentarne Trójmorza rozpoczęło się w czwartek ok. godz. 15. Podczas spotkania, które odbyło się w formie online, marszałek Sejmu Elżbioeta Witek przypomniała, że polska inicjatywa Trójmorza - wzmocnienia pozycji państw wschodniej części Unii Europejskiej - zyskała poparcie krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Zaznaczyła, że Forum Parlamentarne Trójmorza inauguruje parlamentarny wymiar tej inicjatywy.

– To, co w 2015 r. rozpoczęło się jako wspólna wizja 12 krajów, jest dziś jednym z najbardziej ambitnych projektów geopolitycznych naszych czasów – powiedziała Witek.

Zwróciła uwagę, że inicjatywa wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród zewnętrznych partnerów państw Trójmorza: USA, Japonii, Wielkiej Brytanii, Grecji czy Cypru.

Członkowie Trójmorza


Trójmorze to inicjatywa gospodarczo-polityczna skupiająca 12 państw Unii Europejskiej położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. W jego skład wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej