RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Olga Tokarczuk o Polsce i Białorusi. Odsyłają jej książki

Wypomnieli Tokarczuk, jak zwolniono ją z podatku za Nobla (fot. Leonardo Cendamo/Getty Images)
Wypomnieli Tokarczuk, jak zwolniono ją z podatku za Nobla (fot. Leonardo Cendamo/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Olga Tokarczuk w wywiadzie dla „Corriere della Sera” zrównała sytuację na Białorusi do tej w Polsce. W odpowiedzi internauci rozpoczęli akcję #OdeślijOldzeKsiążkę.

Tokarczuk straszy Polską za granicą. Ludzie podcinają sobie gardła?

Białoruski reżim dokonał aktu terroryzmu i zmusił pilotów samolotu pasażerskiego do lądowania. Dziennikarze piszący o reżimie trafiają za kratki....

zobacz więcej

Polska noblistka, znana z antyrządowych poglądów, kilka dni temu udzieliła wywiadu jednemu z najpoczytniejszych włoskich dzienników i przekonywała, że sytuacja w Polsce wygląda jak na Białorusi.

Komentując wydarzenia za wschodnią granicą krytykowała reżim Aleksandra Łukaszenki i zwracała uwagę na brak stanowczej reakcji Europy. Mówiąc o brutalnych represjach na Białorusi krytykowała polski rząd, mówiła też o „atakach na LGBT”, które – jej zdaniem – wymykają się spod kontroli. Powieliła też fake newsa o „strefach wolnych od LGBT”.

Na wypowiedzi Tokarczuk zareagowała m.in. dyrektor Biełsatu Agnieszka Romaszewska-Guzy. W TVP Info mówiła, że „to wstydu trzeba nie mieć, żeby tak komentować, i trzeba też nie mieć poczucia proporcji”. – Jedną rzeczą są poglądy polityczne i zadowolenie lub niezadowolenie z sytuacji w Polsce, a drugą rzeczą jest to, co się dzieje na Biaorusi – mówiła. – To nie ma nic wspólnego z tym, co jest w Polsce – dodała.

W mediach społecznościowych internauci rozpoczęli akcję #OdeślijOldzeKsiążkę. Przypomnieli, że polski rząd stosuje takie represje, jak zwolnienie z podatku za nagrodę Nobla.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej