RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Warszawska Praga. Pałacyk Konopackiego odzyskał dawny blask [WIDEO]

Pałacyk Konopackiego na warszawskiej Pradze (fot. Materiały prasowe)
Pałacyk Konopackiego na warszawskiej Pradze (fot. Materiały prasowe)

Zmodernizowany Pałacyk Konopackiego stał się właśnie drugą siedzibą Domu Kultury Praga. 1 czerwca 2021 roku placówka  otrzymała klucze do XIX-wiecznego zabytku.  Obecnie twają przygotowania  wnętrza do uruchomienia pierwszych zajęć, co ma nastąpić już w wakacje. 

„Warszawski Przewodnik”: Księcia Filipa z Warszawą łączyli wspólni przodkowie

„Warszawski Przewodnik” podzielił się wiadomością o przodkach zmarłego księcia Filipa, którzy zostali pochowani na Cmentarzu Powązkowskim w...

zobacz więcej

Zmodernizowany Pałacyk Konopackiego ma nowocześnie zaprojektowane wnętrza i wyposażenie. Wewnątrz budynku  znajdują się  m.in. pracownia kulinarna, krawiecka i sitodruku. Znajdziemy też salę wystawową i taneczną.

Już w najbliższe  wakacje w nowej siedzibie odwiedzający to miejsce będą mogli poznać życie dawnego właściciela budynku  podczas wystawy „Ksawery Konopacki – historia nieznana”.  Celem ekspozycji  jest przybliżenie mieszkańcom tej ważnej dla Pragi-Północ postaci. Projektowi będą towarzyszyć liczne spotkania i konkursy.   

Pierwszy murowany budynek na Nowej Pradze  


Pałacyk Konopackiego, mieszczący się przy ul. Strzeleckiej 11/13, powstał około 1865 r. Dom był pierwszym murowanym budynkiem Nowej Pragi. Mieszkał w nim z rodziną Ksawery Konopacki. Jego projektantem był najprawdopodobniej Aleksander Jan Woyde. 

Przed rozbiórką uratował go wpis do rejestru zabytków w 2005 r. Przed rozpoczęciem remontu w 2017 r. budynek był w opłakanym stanie. Przez lata mieściły się tam m.in. szkoła i  lokale komunalne. Niestety, przez brak remontów  został pozbawiony większości historycznego wyposażenia i części wystroju.  Teraz ten XIX-wieczny zabytek przeszedł prawdziwą metamorfozę. 

Ważna postać dla Pragi Północ  


Ksawery Konopacki jest uznawany za postać, która  tchnęła życie w podwarszawskie nieużytki. Z jego dzieła mieszkańcy korzystają do dziś.

  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej