RAPORT

Pogarda

Cios w chińską mafię. Rozbito siatkę piorącą brudne pieniądze [WIDEO]

Chińska mafia dokonywała oszustw zw. z kartami podarunkowymi (fot. Guardia Civil)
Chińska mafia dokonywała oszustw zw. z kartami podarunkowymi (fot. Guardia Civil)

Najnowsze

Popularne

Hiszpańskie służby rozbiły jedną z największych azjatyckich siatek mafijnych z siedzibą we wspólnocie autonomicznej Madrytu. Odnotowano przepływ ponad 2000 milionów euro, w tym oszustwa na 105 milionów euro przeprowadzone najróżniejszymi metodami – podaje portal „ABC”. Organizacja przestępcza zyskiwała m.in. na fałszywych kartach podarunkowych do luksusowych sklepów. Zatrzymano 15 osób.

Tysiące sztabek złota w domu byłego sekretarza komunistycznego. Wpadł podczas kontroli

13,5 ton złota o wartości sięgającej do 520 mln funtów zostało znalezionych w domu chińskiego urzędnika w prowincji Hajnan, na wyspie na Morzu...

zobacz więcej

Śledczy z Centralnej Jednostki Operacyjnej (Unidad Central Operativa) Gwardii Cywilnej (Guardia Civil) już od trzech lat prowadzili dochodzenie na terenie centrum handlowo-usługowym Cobo Calleja i w madryckim dystrykcie Usera, które są uznawane za dwa kluczowe punkty działania azjatyckich mafii. Przy operacji współpracował: Europol, Specjalna Prokuratura przeciwko Korupcji oraz Krajowe Biuro Dochodzenia ws. Nadużyć Finansowych (ONIF) Urzędu Skarbowego.

Śledztwo rozpoczęło się w 2018 roku, a w ostatnim czasie zatrzymano 15 osób, w tym przedsiębiorców zajmujących się tekstyliami, figurantów i dwóch doradców podatkowych. Organizacje przestępcze zajmowały się praniem brudnych pieniędzy oraz handlem ludźmi w celu wykorzystywania seksualnego.

Uratowano sześć kobiet, które żyły w opłakanych warunkach w tym samym pokoju w domku, który funkcjonował jako dom publiczny w mieście Pozuelo de Alarcón za terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu. Były one monitorowane 24 godziny na dobę poprzez kamery.

Zobacz także: Wyrok dożywocia dla szefa mafii za zamachy


40 osób aresztowanych ws. włoskiej mafii [WIDEO]

Włoscy policjanci i karabinierzy aresztowali 40 osób podejrzanych o przynależność do mafii z miasta Foggia lub związki z nią. Wśród zatrzymanych...

zobacz więcej

W 2018 roku ONIF wydało raport, w którym ujawniono ogromne przychody i rozchody pieniędzy organizacji przestępczej. W latach 2010-2017 zorganizowano przepływ ponad 2000 mln euro, przy czym wykryto oszustwa na 105 mln euro. Przepływ kapitału kamuflowano poprzez operacje z wykorzystaniem fałszywych faktur i fikcyjnych firm należących do niektórych karteli. Rolą figurantów zaś było ściąganie dochodów, które organizacja zebrała wcześniej w siedmiu instytucjach bankowych.

Jak podaje ABC, powołując się na swoje źródło, mafia azjatycka zajmowała się też praniem brudnych pieniędzy dla Chińczyków mieszkających w Włoszech, którzy podczas pandemii koronawirusa podróżowali do Pekinu przez Hiszpanię. Dzięki temu mogli oni dokonywać zakupów torebek i biżuterii najdroższych marek w luksusowych sklepach. Do tego, zyski miały pochodzić z oszustw zw. ze sprzedażą kart podarunkowych.

Naczelnik Centralnego Sądu Śledczego nr 3 Sądu Krajowego María Tardón wydała polecenia przeprowadzenia 29 przeszukań w domach, magazynach, firmach i kancelariach, a także wezwania wobec 24 instytucji bankowych.

Zobacz także: Operacja przeciwko mafii ‘Ndrangheta


Podczas operacji w domu jednego z chińskich biznesmenów, (który odmówił współpracy) znaleziono 350 tys. euro, a w jednym ze sklepów w centrum Cobo Calleja znajdowało się prawie 200 tys. euro.

Jak zaznacza hiszpański portal, duża część członków chińskiego organizacji przestępczej jest już za kratkami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej