RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Naukowcy wydłużyli życie myszy. Badanie może pomóc ludziom

Transgeniczne myszy z wysokim poziomem białka SIRT6 żyły o 30 proc. dłużej niż grupa kontrolna (fot. Pexels)
Transgeniczne myszy z wysokim poziomem białka SIRT6 żyły o 30 proc. dłużej niż grupa kontrolna (fot. Pexels)

Badania prowadzone na myszach wykazały, że wysoki poziom białka SIRT6 może wydłużać życie o średnio 30 proc. W przypadku ludzi oznaczałoby to, że osoba 90-letnia mogłaby dożyć 120 lat – informuje pismo „Nature Communications”.

Małpy zmieniają akcent, żeby uniknąć konfliktów

Żyjące dziko tamaryny, kiedy znajdą się na obcym terytorium, dostosowują swoje odgłosy do odgłosów gospodarzy, żeby uniknąć potencjalnych...

zobacz więcej

Zespół badaczy z Narodowych Instytutów Zdrowia w USA, Instytutu Badań Biomedycznych w Barcelonie oraz Izraelskiego Instytutu Technologii skoncentrował się na działaniu białka SIRT6, które bierze udział w regulacji wielu procesów biologicznych, takich jak starzenie się, otyłość czy insulinooporność.

Zaobserwowano, że transgeniczne myszy z wysokim poziomem białka SIRT6 żyły o 30 proc. dłużej niż grupa kontrolna. Dotyczyło to w jednakowym stopniu samic, jaki i samców. Co więcej, myszy te lepiej radziły sobie z wieloma chorobami podeszłego wieku, takimi jak nowotwory czy choroby krwi, a także wykazywały taki sam poziom aktywności co młode osobniki i nie były podatne na tak zwany zespół słabości.

Mechanizm poznany


Następnie, w wyniku szeregu badań biochemicznych, naukowcom udało się rozpracować mechanizm odmładzającego działania SIRT6. Ustalono, że starsze zwierzęta tracą zdolność do generowania energii, gdy brak jej zewnętrznych źródeł. W przypadku myszy transgenicznych zdolność ta jednak utrzymywała się dzięki korzystaniu między innymi z procesu rozkładu tłuszczów i kwasu mlekowego. W ten sposób energia dostarczana była do mięśni i do mózgu. Z wielu badań wynika, że zdrowe starzenie się w dużej mierze zależy od sposobu odżywiania się oraz metabolizmu. Biało SIRT6 sprzyja długowieczności, aktywując analogiczne procesy. Jeśli uda nam się ustalić, w jaki sposób aktywować te procesy u ludzi, będziemy mogli opracować metody sprzyjające długiemu zdrowemu życiu – piszą autorzy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej